Uwagi RPP do wzoru deklaracji wyboru lekarza

PRAWO

Autor: RPP/rynekaptek.pl   21-12-2017, 13:18

Uwagi RPP do wzoru deklaracji wyboru lekarza Zdaniem Rzecznika w deklaracji należy uwzględnić możliwość podania danych osobowych wszystkich przedstawicieli ustawowych małoletniego pacjenta (fot. archiwum)

Rzecznik Praw Pacjenta zgłosił uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Zdaniem Rzecznika w deklaracji należy uwzględnić możliwość podania danych osobowych wszystkich przedstawicieli ustawowych małoletniego pacjenta. Należy brać pod uwagę, że przedstawicieli ustawowych może być dwóch, jednak nie muszą nosić tego samego nazwiska.

- Z moich ustaleń wynika, że brak informacji w dokumentacji medycznej o danych osobowych obojga rodziców bywa przyczyną odmowy udzielenia świadczenia – stwierdził Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Taka sytuacja ma miejsce, kiedy na wizytę przychodzi rodzic, którego dane nie są umieszczone w dokumentacji medycznej dziecka. Personel medyczny nie ma możliwości w inny sposób określić osoby przedstawiciela ustawowego niż poprzez sprawdzenie danych w dokumentacji medycznej pacjenta, porównując ją z dokumentem tożsamości opiekuna dziecka.

- Obowiązkiem personelu medycznego jest sprawdzenie czy osoba, która przyszła z dzieckiem do poradni czy szpitala, jest osobą uprawnioną do działania w imieniu dziecka. Możliwość zamieszczenia w deklaracji wyboru świadczeniodawcy informacji o danych osobowych wszystkich przedstawicieli ustawowych dziecka, pozwoli na jeszcze lepszą ochronę praw małego pacjenta w trakcie udzielanych mu świadczeń zdrowotnych – powiedział Bartłomiej Chmielowiec.

Proponowana zmian powinna też ułatwić personelowi medycznemu dokonanie oceny czy osoba, pod opieką której znajduje się dziecko w podmiocie leczniczym, jest władna do wyrażania zgody na leczenie dziecka.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH