Uwagi SIA do projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   21-10-2013, 13:20

Uwagi SIA do projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków

Śląska Izba Aptekarska w uwagach do projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej zwraca uwagę m.in. na brak rozwiązania problemu zamiany leku, jeśli na recepcie wypisano najtańszy odpowiednik, którego w brakuje obrocie.

Zdaniem farmaceutów to przede wszystkim lekarz, znający chorobę pacjenta, powinien być zobligowany do ordynowania najtańszych odpowiedników zgodnie ze wskazaniami. Pacjent nie ma żadnych wiadomości na temat leków i to lekarz powinien przekonać pacjenta do tego, że tańszy odpowiednik jest równie dobry.

W opinii aptekarzy, nadal nie rozwiązano również problemu ograniczenia rozpoczęcia działalności przez aptekę jaki narzuca ustawa refundacyjna – może ona rozpocząć się tylko od 1 albo 16 dnia miesiąca. W aktualnie obowiązujących przepisach brak jest przepisów, które mogłyby stanowić prawną podstawę do stosowanej przez NFZ praktyki nakazywania rozpoczynania przez nowe apteki okresu refundacji od 1 lub 16 dnia danego miesiąca.

Przepisy wskazują tylko okresy refundacyjne, nie ma jednak przeszkód prawnych w rozpoczęciu okresu refundacyjnego w dowolnym dniu miesiąca. Czym innym jest zapis, że okres ma się zakończyć 15 i ostatniego dnia danego miesiąca.

Farmaceuci domagają się także zmiany sposobu liczenia i podwyższenia wysokości marży detalicznej na leki refundowane, gdyż obecny jej poziom nie gwarantuje pokrycia nakładów i kosztów związanych z prowadzeniem apteki.

Więcej: http://katowice.oia.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH