W aptece 10 lat na umowie na czas określony, czy to zgodne z prawem?

PRAWO

Autor: SP, ms / rynekaptek.pl   09-04-2015, 13:23

W aptece 10 lat na umowie na czas określony, czy to zgodne z prawem? Technik farmacji zatrudniona została w aptece na czas określony, wynoszący 10 lat

Technik farmacji zatrudniona została w aptece na czas określony, wynoszący 10 lat. Strony uzgodniły możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy po 14-dniowym wypowiedzeniu, gdy do tego doszło – sprawa trafiła do sądu.

W aptece nie było dla pracowników zadań, planów pracy, rozpisanych na kilka lat. Pracownica zajmowała się powtarzalnymi czynnościami. Codziennie robiła to samo: wprowadzała towar z hurtowni, metkowała, rozkładała na półki, prowadziła sprzedaż leków.

W trakcie zatrudnienia powódka nie pytała pracodawcy o możliwość zmiany umowy na zawartą na czas nieokreślony. Nie zgłaszała zastrzeżeń co do rodzaju umowy łączącej strony.

Właściciel apteki zatrudniał pracowników na podstawie umów o pracę zawieranych zarówno na czas nieokreślony, jak i określony. Umowy na czas określony były zawierane zazwyczaj na okres 10 lat. Z niektórymi pracownikami zawierano nawet dłuższe umowy terminowe – na 20 lat.

Właściciel apteki zatrudniał 25 pracowników na stanowiskach technika i magistra farmacji. Z szesnastoma pracownikami zawarto umowy na czas określony (w tym z dwunastoma na dłuższy okres czasu – ok. 10 lat), z siedmioma na czas nieokreślony, z jednym pracownikiem na okres próbny i z jednym pracownikiem na czas dwuletniego stażu.

Zdarzało się, iż pracownicy pozwanego odchodzili do innych aptek. Raz jedna osoba została kierownikiem innej apteki, a po dwóch miesiącach poprosiła o możliwość powrotu. Właściciel apteki przyjął ją z powrotem do pracy.

Pod koniec 10-letniego okres zatrudnienia technik farmacji też chciała rozwiązać umowę z pozwanym, zaczęła szukać pracy. Po pół roku od tego zdarzenia to jednak pracodawca rozwiązał z nią umowę o pracę z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowiedzenia.

W tej sytuacji kobieta zaskarżyła fakt jej zwolnienia do sądu.

Rozpatrując kwestię zwolnienia technika farmacji sędziowie wskazali na wyrok  Sądu Najwyższego z 5 października 2012 roku (I PK 79/12, OSNP 2013/15-16/180), który  ocenił, iż „okres pięciu lat nie jest okresem tak długim dla umowy na czas określony, aby można było mówić o zawarciu umowy z obejściem prawa. Stanowi on standardowy czas trwania umów o pracę zawieranych z kadrą menedżerską. Wypowiedzenie umowy na czas określony przed zakładanym terminem końcowym nie może być ocenione jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, bowiem przy ocenie każdego przypadku trzeba mieć na uwadze nie tylko ochronę pracownika i stabilizację jego zatrudnienia, ale także funkcję organizatorską, jaką ma do spełnienia prawo pracy”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH