W ilu punktach aptecznych jednocześnie można być kierownikiem?

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   04-02-2015, 21:23

W ilu punktach aptecznych jednocześnie można być kierownikiem?

Kwestia liczby punktów aptecznych, w których kierownikiem jednocześnie może być ta sama osoba, wprowadziła zamieszanie wśród części uczestników sejmowej podkomisji zdrowia.

Dyskusję wywołała zgłoszona przez mec. Krzysztofa Bakę, radcę prawnego Naczelnej Rady Aptekarskiej, poprawka do projektu ustawy Prawo farmaceutyczne, która wprowadzałaby zasadę: jeden punkt apteczny - jeden kierownik.

- W projekcie brakuje zasady, zgodnie z którą kierownikiem punktu aptecznego można być tylko w jednym miejscu. Wszystkie przepisy to pomijają. Dlatego proponujemy normę, iż "w punkcie aptecznym musi być ustanowiona osoba odpowiedzialna za jego prowadzenie, będąca kierownikiem tylko jednego punktu aptecznego". Analogicznie jak jest w przypadku aptek ogólnodostępnych.

Postulat samorządu aptekarskiego wsparła Alina Fornal, szefowa stołecznej izby aptekarskiej. - Jeśli jest zasadą, że kierownik odpowiada w równym zakresie w aptece, jak i w punkcie aptecznym, to przepisy w zakresie sprawowania funkcji tylko w jednym podmiocie powinny być jednolite. Nie ma obaw, że będzie problem ze znalezieniem kierowników punktów aptecznych. Niedawno toczyła się dyskusja, że mamy ich na rynku za dużo.

Innego zdania był Paweł Klimczak, prezes Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek. - Obowiązki dotyczące kierowników punktów aptecznych wynikają z innych przepisów. Stanowią one, że można być kierownikiem jednego punktu aptecznego.

Z kolei wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki stwierdził, że ta kwestia nie jest dokładnie uregulowana i obecnie można być kierownikiem kilku punktów aptecznych, co ma miejsce. Odnosząc się do propozycji NRA stwierdził, że taka zmiana jest konsekwencją przepisów dotyczących aptek. - Można być kierownikiem jednej apteki, ale można być kierownikiem kilku punktów aptecznych jednocześnie. To stawia punkty apteczne w uprzywilejowanej pozycji wobec aptek.

Dodał: - Takiego przepisu brakuje obecnie w prawie farmaceutycznym. Jednocześnie wprowadza on nowe bariery funkcjonowania rynku i zmienia warunki prowadzenia biznesu. To nie jest drobna zmiana, dlatego takiej poprawce musi towarzyszyć przepis o prowadzeniu vacatio legis - 9 miesięcy, jeśli nie rok - na to, by podmioty mogły się dostosować. Zmiana prawa może skutkować zmniejszeniem się liczby punktów aptecznych.

Prezes Klimczak wskazał dodatkowo jeszcze jeden problem, z którym mogą mieć punkty apteczne. Projekt ustawy zakłada przesyłanie informacji o produktach leczniczych do zintegrowanego systemu monitorowania obrotu lekami. Dane mają być dostarczane on line w ciągu doby. 

- W przypadku małych punktów aptecznych, oddalonych od centrum, gdzie internet jest z reguły dostępny tylko drogą radiową, może być problemem z przesyłem danych. Po burzach zdarza się, że jest niedostępny przez kilka dni. Dlatego proponujemy wydłużyć termin sprawozdawania z doby do trzech dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH