W Niemczech płacą za nocne dyżury aptek

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   07-11-2013, 12:35

W Niemczech płacą za nocne dyżury aptek

Od 1 sierpnia 2013 roku Niemcy są pierwszym krajem europejskim, w którym dyżury nocne aptek są w znacznym stopniu refundowane z budżetu funkcjonujących w tym kraju kas chorych.

Po raz pierwszy niemieckie apteki będą uzyskiwać przychody nie tylko w wyniku wydanych leków, ale również wykazując gotowość do oferowania usług farmaceutycznych w porze nocnej. Będą to przychody znaczące, ponieważ w przypadku wielu aptek pełniących np. 4 dyżury w miesiącu – otrzymując średno około 250 euro dopłaty za każdy pełniony dyżur - ich dochód wzrośnie o ok. 12 tys. euro rocznie.

Te zmiany są możliwe dzięki uchwaleniu przez Bundesrat - izbę wyższą niemieckiego parlamentu – Ustawy w sprawie wsparcia dla zapewnienia dyżurów pełnionych przez apteki.

w Niemczech funkcjonują dwie organizacje wchodzące w skład samorządu aptekarskiego – Izba Aptekarska oraz Zrzeszenie Aptekarzy. Na czele 17 okręgowych izb aptekarskich stoi Prezes Niemieckiej Izby Aptekarskiej, a na czele 17 okręgowych zrzeszeń aptekarzy stoi Prezes Zrzeszenia Niemieckich Aptekarzy.

Przynależność do okręgowej izby aptekarskiej jest obowiązkowa, natomiast członkami okręgowych zrzeszeń aptekarzy są przede wszystkim właściciele aptek – są oni dobrowolnymi członkami tego stowarzyszenia zajmującego się głównie prawno-ekonomicznymi aspektami funkcjonowania aptek.

Na poziomie ogólnokrajowym, zarówno izby aptekarskie, jak i zrzeszenia aptekarzy reprezentuje Zarząd Niemieckich Izb Aptekarskich z siedzibą w Berlinie.

Więcej: http://nia.org.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH