W obliczu wygaśnięcia wyłączności rynkowej pacjenci zostają bez leku

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   11-01-2018, 08:57

W obliczu wygaśnięcia wyłączności rynkowej pacjenci zostają bez leku Producent leku, któremu kończy się wyłączność rynkowa może wycofywać go z Polski, a pacjenci zostają bez dostępu do leku oryginalnego (Fot. Archiwum)

Wadliwe przepisy ustawy refundacyjnej mogą doprowadzić do zniknięcia z Polski niektórych leków, w tym tych niemających swoich odpowiedników - ostrzega mec. Juliusz Krzyżanowski.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", w styczniu na listę refundacyjną trafił eculizumab, uznawany za jeden z najdroższych leków świata. Miesięczna terapia środkiem, refundowanym w przypadku chorych na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy (rzadką chorobę nerek i układu krwiotwórczego) oraz nocną napadową hemoglobinurię, kosztuje nawet 150 tys. zł.

Gazeta wskazuje, że przy obecnym stanie prawnym za kilka lat ci pacjenci mogą znów pozostać bez możliwości leczenia - po wygaśnięciu wyłączności cenowej ta garstka pacjentów może paść ofiarą art. 13 ust. 2 ustawy refundacyjnej.

Przewiduje ona, że po wygaśnięciu okresu wyłączności cenowej – dziesięć lat od wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku oryginalnego - jego cena musi zostać obniżona o minimum 25 proc. W tym czasie na rynek można wprowadzić do obrotu generyczny odpowiednik leku. Tak więc, producent leku, któremu kończy się wyłączność rynkowa może wycofywać go z Polski, a pacjenci zostają bez dostępu do leku oryginalnego. Tak się stało w przypadku leków immunosupresyjnych dla pacjentów po przeszczepach.

Zdaniem mecenasa Juliusza Krzyżanowskiego, wadliwe przepisy ustawy refundacyjnej mogą doprowadzić do zniknięcia z Polski niektórych leków, w tym tych niemających swoich odpowiedników.

Jak wyjaśnia, mechanizm ustalania ceny leku oryginalnego powinien zależeć od negocjacji pomiędzy stronami, a nie wynikać z przymusu ustawowego. - Warto by się zastanowić nad usunięciem przepisu nakazującego obowiązkowe obniżenie ceny przy okazji planowanej przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacji ustawy refundacyjnej - wskazuje prawnik.

Dr Mariusz Kondrat z Kancelarii Kondrat i Partnerzy tłumaczył, że wyłączność rynkowa nie została zdefiniowana w ustawie refundacyjnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH