W Sejmie debatowali o dostępie do medycznej marihuany

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   10-06-2015, 08:16

W Sejmie debatowali o dostępie do medycznej marihuany

Lekarze i pacjenci apelują o dostęp do medycznej marihuany. O tym, że jest bezpiecznym i skutecznym lekiem, pomocnym m.in. w terapii dzieci chorych na padaczkę lekooporną oraz w leczeniu bólu przekonywali w Sejmie podczas wysłuchania obywatelskiego.

Spotkanie zorganizowała wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, we współpracy m.in. z Polską Siecią Polityki Narkotykowej.

W debacie uczestniczył m.in. neurolog z Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" dr Marek Bachański, który od kilku miesięcy w CZD leczy marihuaną grupę dzieci cierpiących na padaczkę oporną na leki. U pacjentów zaobserwowano znaczną redukcję napadów padaczki.

Lekarz podkreślił, że prowadzona przez niego terapia nie jest badaniem klinicznym, a leczona w ten sposób jest niewielka grupa dzieci (dotychczas dziewięcioro pacjentów). Dodał, że badania prowadzone zagranicą potwierdzają skuteczność wykorzystywania medycznej marihuany.

Mama jednego z pacjentów dr. Bachańskiego, 5-letniego Maksa, Dorota Gudaniec przekonywała, że dzięki terapii liczba ataków padaczki u jej syna zmniejszyła się z kilkuset dziennie do 1-2 tygodniowo. Apelowała o umożliwienie stosowania medycznej marihuany w terapii. Przyznała, że jeśli nie będzie to legalnie możliwe, wówczas może być zmuszona do jej zakupu na czarnym rynku.

Według Nowickiej, "jeżeli mamy do czynienia sytuacją taką, że prawo nie nadąża za medycyną, że prawo zmusza do jego łamania, to znaczy, że prawo jest złe".

Były minister zdrowia dr Marek Balicki przytoczył wyniki brytyjskiego badania dotyczące szkodliwości różnych substancji psychoaktywnych. Wykazały one, że zarówno dla poszczególnych osób, jak i dla społeczeństwa bardziej szkodliwy od marihuany jest m.in. alkohol i tytoń.

- Jeśli państwo chciałoby się zająć ochroną społeczeństwa i użytkowników to powinno się zastanowić, co zrobić z alkoholem - zauważył.

Balicki podkreślił, że dobry lek to taki, który jest skuteczny, bezpieczny i tani. Przypomniał, że skuteczność marihuany w niektórych terapiach jest potwierdzona wynikami badań i nie odnotowano przypadków śmierci z powodu przedawkowania marihuany.

Zdaniem prawnika prof. Wiktora Osiatyńskiego marihuana medyczna powinna być dostępna w leczeniu bólu. Jak powiedział, współczesna medycyna jest nakierowana na podtrzymywanie życia, również w stanach terminalnych, przy jednoczesnym skazywaniu na ból. - Płacimy medycynie za podtrzymywanie cierpienia - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH