W Sejmie znowu o fałszowaniu leków

PRAWO

Autor: sejm, ms /rynekaptek.pl   05-12-2014, 11:21

W Sejmie znowu o fałszowaniu leków W Sejmie o fałszowaniu leków

Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przedstawione podczas 81 posiedzenia Sejmu, wyzwoliło kolejne wątpliwości i pytania posłów.

Jest problem z dostępem do niektórych leków, czy go nie ma? Na pytanie poseł Joanny Fabisiak o skalę niedoborów leków w aptekach w związku z tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji Igor Radziewicz-Winnicki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia  zapewnił, że pojedyncze apteki czasami zgłaszają trudności w zaopatrzeniu się w hurtowniach w takie ilości produktów leczniczych, jakich by oczekiwały. Nie oznacza to, że w środowisku lokalnym tego leku nie ma, zwykle ten lek jest w hurtowni.

- Najczęściej dzieje się tak, że apteki są przyzwyczajone do współpracy z dwoma, z trzema hurtowniami, a ta sieć hurtowni jest znacznie większa i ten lek nierzadko można znaleźć w tym samym mieście, ale w innej hurtowni niż ta, z którą zwykła współpracować określona apteka – przekonuje Igor Radziewicz-Winnicki. 

Joanna Fabisiak chciał także wiedzieć, czy przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dotyczyć mają również generyków. Igor Radziewicz-Winnicki  nie dał jednoznacznej odpowiedzi. W jego opinii także leki generyczne będą podlegały nadzorowi nad dystrybucją na  poziomie pojedynczego opakowania (tzw. tracking), bo podczas prac, które w tej chwili się toczą w Komisji Europejskiej, sugeruje się, że także leki generyczne będą objęte szczególnym nadzorem.

Igor Radziewicz-Winnicki odpowiedział także na pytanie o przygotowanie inspektoratów farmaceutycznych do zwiększonych obowiązków kontrolnych. Ministerstwo Zdrowia uważa, że większość uprawnień śledczych warto jest koncentrować w wyspecjalizowanej służbie albo realizować przy współpracy takich wyspecjalizowanych służb. Na pewno stworzenie lepszego nadzoru, a przede wszystkim nadzoru wyposażonego w kompetencje śledcze umożliwiłoby większą kontrolę nad przepływem leków i wyeliminowało wiele nieprawidłowości.

Poseł Janina Okrągły apelowała  o przeprowadzenie kampanii społecznej, w celu poinformowania społeczeństwa o zagrożeniach, jakie się wiążą z kupowaniem leków poza apteką. – Jeśli ktoś chce kupić lek w internecie, to muszą wiedzieć jak dotrzeć do informacji, która apteka jest apteką legalną, a nie apteką, która jest poza kontrolą – dowodziła poseł.

 Więcej: sejm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH