W tym przypadku potrzebne będzie nowe zezwolenie

PRAWO

Autor: eporady24.pl/ rynekaptek.pl   29-08-2017, 08:09

W tym przypadku potrzebne będzie nowe zezwolenie W przypadku połączenia spółek na spółkę przejmującą lub na nowo zawiązaną nie przechodzi zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej

W przypadku połączenia spółek na spółkę przejmującą lub na nowo zawiązaną (powstałą w wyniku połączenia spółek) nie przechodzi zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej - wyjaśnia prawnik. Problem dotyczy znowelizowanych przepisów Pf.

Czytelnik serwisu prawnego ePorady24.pl zadał pytanie czy przejęcie spółki jawnej przez spółkę z o.o. wiąże się z uzyskaniem nowego zezwolenia na prowadzenie apteki. Wyjaśnił, że jest udziałowcem w spółce jawnej (51% udziałów) oraz w spółce z o.o. (51% udziałów).

- Zgodnie z art. 99 ustawy Prawo farmaceutyczne, apteka ogólnodostępna może być prowadzona tylko na podstawie uzyskanego zezwolenia na prowadzenie apteki. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana, cofnięcie lub stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki należy do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Do zezwoleń nie stosuje się przepisów art. 494 § 2 Kodeksu spółek handlowych - odpowiada mec. Tomasz Krupiński.

Zgodnie ze wspomnianym art. art. 494 § 2, na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

- Oznacza to, iż w przypadku połączenia spółek na spółkę przejmującą lub na nowo zawiązaną (powstałą w wyniku połączenia spółek) nie przechodzi zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej (...). W świetle tych przepisów konieczne będzie wydanie nowego zezwolenia na prowadzenie apteki - dodaje prawnik.

Więcej: http://www.eporady24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH