Walka o równy dostęp do leków dla każdej hurtowni

PRAWO

Autor: sejm.gov.pl, msx/rynekaptek.pl   30-10-2014, 16:03

Walka o równy dostęp do leków dla każdej hurtowni Walka o równy dostęp do leków

Posłowie z podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przegłosowali poprawkę, która ma zapewnić bardziej sprawiedliwy rozdział leków pomiędzy hurtownie.


Pozostały wątpliwości, czy nowy przepis zmieni rzeczywistość opisaną niedoborami części leków w warunkach ich nagminnego reeksportu.

Przeszło godzinę trwała dyskusja, okresowo przeradzająca się w wyjątkowo burzliwą wymianę opinii, w sprawie równego dostępu hurtowni do leków. Zadawano pytania czy taki dostęp jest, czy go niema, a jeśli nie ma - to czy tworzone właśnie prawo w jakikolwiek sposób zmieni sytuację na bardziej czytelną, czy może doprowadzi do zaciemnienia – i tak już mało klarownego - obrazu

Poprawka, którą zgłosił Krzysztof Baka, reprezentujący NRA, ma brzmienie: Podmiot odpowiedzialny wytwórca lub importer produktów leczniczych obowiązany jest zapewnić przedsiębiorcy prowadzącemu hurtownię farmaceutyczną stałe dostawy produktów leczniczych w szczególności refundowanych produktów leczniczych objętych zakresem posiadanego przez przedsiębiorcą zezwolenia w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów.

W opinii NRA, propozycja ta wynika z chęci uniknięcia sytuacji, w której część hurtowni farmaceutycznych, a w konsekwencji apteki - nie mają dostępu do leków, ponieważ dystrybucja niektórych medykamentów została skanalizowana i w związku z tym pewna grupa hurtowni nie ma do nich dostępu, ponieważ producenci zapraszają do współpracy tylko określone podmioty prowadzące obrót hurtowy, a nawet detaliczny.

Pojawiły się głosy sprzeciwu. Ewa Rutkowska, reprezentującą INFARMĘ, oponowała: producenci nie mają fizycznie możliwość realizowania dostaw na dowolnie wysokim poziomie, zgłaszanym przez hurtownie. Poza tym dostępność większej liczby podmiotów do leków w pierwszym etapie obrotu sprawić może, iż zjawisko reeksportu stanie się jeszcze bardziej powszechne.

Ostatecznie poprawka została zatwierdzona (Ministerstwo Zdrowia nie zgłosiło do niej sprzeciwu), jakkolwiek część głosujących posłów jest przekonana, że wprowadzane zmiany będą nieskuteczne wzorem innych uregulowań mających przecież zapewnić równy dostęp do leków.

Więcej: www.sejm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH