Walka z internetowymi aptekami przeniesie się do sejmowej Komisji Zdrowia

PRAWO

Autor: sejm, msx/rynekaptek   28-10-2014, 08:05

Walka z internetowymi aptekami przeniesie się do sejmowej Komisji Zdrowia apteki internetowe foto: sxc.hu

Posłowie z sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii nie zdecydowali się na wprowadzenie poprawki, zakazującej sprzedaży leków przez internet.

Nie jest jednak tak, że kwestia wprowadzenia zakazu sprzedaży leków OTC w sieci zostanie zamknięta. Tak wynika ze słów posła Rajmunda Millera (PO), który oświadczył, że problem legalności sprzedaży internetowej leków postawi  na forum sejmowej Komisji Zdrowia.

Sprawa jest delikatnej materii, gdyż wprowadzenie zakazu do ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dużym prawdopodobieństwem pozbawiłoby ministra zdrowia jakichkolwiek instrumentów kontroli nad sprzedażą internetową leków OTC. Na takie niebezpieczeństwo wskazał sam orędownik głębokich restrykcji Rajmund Miller, który uważa, że tak jak z pedofilią i pornografią w sieci, tak samo trzeba walczyć ze sprzedaż internetową leków.

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia zgodził się z tą opinią twierdząc, że zakaz spowoduje przeniesienie stron internetowych, oferujących leki - na serwery poza obszar UE, tam gdzie prawo wspólnotowe nie obowiązuje.

Wraz z odrzuceniem zmian zakazujących sprzedaży leków w sieci, pojawiły się głosy w sprawie sprecyzowania przepisów dotyczących reklamy internetowych aptek. Tym bardziej, że w nowej sytuacji każda z aptek będzie starała się zaistnieć w sieci. Ministerstwo Zdrowia stanowczo sprzeciwiło się jednak wprowadzaniu nowych uregulowań w tym względzie, gdyż przepisy dotyczące zakazu reklamowania się aptek są precyzyjne i nie ma powodów, aby cokolwiek w tym zakresie zmieniać.

W trakcie dyskusji nad problematyką sprzedaży internetowej leków padło ze strony posłów pytanie czy to prawda, że Polska znajduje się wśród dwóch, trzech państw unijnych, w których sprzedaż internetowa jest dopuszczalna. Według wiedzy Ministerstwa Zdrowia, takich państw jest kilkanaście, w tym wszystkie główne gospodarki UE. Bogate orzecznictwo ETS w tej materii wskazuje, że zakazu sprzedaży leków przez internet państwa członkowskie wprowadzać nie mogą.

Więcej: www.sejm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH