Weryfikacja szczególnych uprawnień pozostaje w aptekach

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   20-12-2012, 11:37

Od 1 stycznia 2013 roku apteki nie będą miały obowiązku weryfikowania ubezpieczenia pacjenta w NFZ. Jednak w dalszym ciągu będą zobowiązane do sprawdzenia szczególnych uprawnień np. kombatantów lub honorowych dawców krwi - przypomina Śląska Izba Aptekarska.

Z dniem 1 stycznia 2013 roku, w związku ze zmianą Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zostanie wprowadzony elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej, w skrócie zwany eWUŚ.

Od tej pory w celu rejestracji będzie wystarczyło okazanie numeru PESEL dowodu osobistego. W przypadku dzieci do 3. miesiąca życia potwierdzenie prawa do świadczeń może być dokonane na podstawie numeru PESEL rodzica.

Jeżeli elektroniczne potwierdzenie będzie niemożliwe lub wykaże wynik negatywny, osoba ta będzie mogła przedstawić jeden z dotychczasowych dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń, a w przypadku braku dokumentu - złożyć oświadczenie (za małoletnich oraz osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych oświadczenie złoży przedstawiciel ustawowy bądź opiekun faktyczny lub prawny).

Ponadto zachowana została możliwość późniejszego przedstawienia dokumentu w stanach nagłych oraz w przypadku, gdy pacjent ze względu na stan zdrowia nie będzie w stanie złożyć oświadczenia.

Więcej: http://katowice.oia.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH