Weryfikacja wieku klienta: farmaceuta niewiele może, a jeszcze mniej musi

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   03-04-2015, 08:16

Weryfikacja wieku klienta: farmaceuta niewiele może, a jeszcze mniej musi Czy aptekarz może sprawdzić wiek klienta?

Sama odmowa sprzedaży leku bez recepty zawierającego substancje psychoaktywne na poziomie apteki nie wyczerpuje możliwości ochrony dzieci przed skutkami działania tych produktów - informuje Rzecznik Praw Dziecka i oczekuje od Ministra Zdrowia działań w tym zakresie.

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, przypomniał o problemie dostępu nieletnich do produktów OTC zawierających substancje, które mają działanie psychoaktywne i uzależniające (np. pseudoefedryna, dextrometorfan, kodeina) lub w inny sposób negatywnie wpływają na zdrowie człowieka poprzez działania niepożądane czy interakcje (np. kwas acetylosalicylowy, paracetamol). Wymienione składniki znajdują w wielu popularnych produktach leczniczych wydawanych bez recepty.

- Kodeks cywilny przewiduje, że dziecko od 13 roku życia może bez zgody prawnych opiekunów zawierać umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. W stosunku do małoletniego poniżej 13 roku życia, który nie posiada zdolności do czynności prawnych, ustawodawstwo nie przewiduje ograniczeń w dostępie do leków bez recepty. Wypada podkreślić, że wydawanie leków w aptece nie jest zwykłą umową kupna-sprzedaży, tylko wiąże się decyzją w zakresie leczenia. Okoliczności, w których farmaceuta może odmówić sprzedaży leku, nie wyczerpują potrzeb zabezpieczenia zdrowotnego małoletnich - zauważa Marek Michalak.

Dlatego Rzecznik zapytuje Ministra Zdrowia, co ten zamierza zrobić, by chronić dzieci przed skutkami, które może wywołać dostęp do leków wydawanych bez wskazań lekarza. Nasza redakcja również zapytała resort o plany. Jednak rzecznik MZ, Krzysztof Bąk odpisał, że jako pierwszy o planach Ministra Zdrowia dowie się Rzecznik Praw Dziecka, a dopiero potem będą o tym poinformowane media.

Jedno opakowanie leku
Problem nie jest nowy i powraca w momentach zmasowanych doniesień medialnych o przypadkach nadużywania przez dzieci tychże produktów. W styczniu tego roku, media informowały o nieletnich hospitalizowanych na oddziale nefrologii dziecięcej jednego z poznańskich szpitali, które trafiły po przedawkowaniu syropu przeciwkaszlowego, zawierającego w swoim składzie dekstrometorfan. Przykłady takiego eksperymentowania dzieci i zabawy z niebezpiecznymi lekami dostępnymi bez recepty, występują w całej Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH