Wiceminister: 3 razy nie dla poprawki

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   20-03-2015, 09:17

Wiceminister: 3 razy nie dla poprawki

Ustawa ma za zadanie zapobiec wywozowi leków. Powodem braku na rynku jest ich deficyt, bo z powodu niskich cen są wywożone za granicę. Poprawka NRA wybiega głębiej, prowadząc do uregulowania stosunków handlowych między podmiotami - ocenia wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Jego zdaniem, poprawka nakazująca dostawy leków do wszystkich podmiotów, sztucznie znosi konkurencyjność między hurtowniami i narzuca sprzedaż do każdej hurtowni, niezależnie od tego czy jest znana z tego, że wywozi leki czy jest zadłużona.

- Miała by odwrotny efekt do zamierzonego. Ta poprawka wzmacnia pozycję każdej hurtowni, a wywóz leków odbywa się przede wszystkim właśnie z tego poziomu. Samo zjawisko handlu nie jest patologiczne, problemem jest wywóz niekontrolowany, który powoduje problem z dostępnością w Polsce - mówi wiceminister.

Ocenia, że zapis, w którym mowa jest o ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb pacjentów, wynikającej z zamówień aptek potwierdzonych receptami, skutkowałby koniecznością za każdym razem zliczania przez inspekcję farmaceutyczną ilości wystawionych recept przez lekarzy albo gromadzenia kopii tych recept.

- To jest nierealne. Po drugie, w takich sytuacjach wojewódzkie sądy administracyjne rozstrzygałyby na niekorzyść inspekcji. Wreszcie, definicja ilości niezbędnej stanowi podstawę prawną do tego, by apteka nie musiała gromadzić leków, co wpływa niekorzystnie na pozycję pacjenta. Te trzy elementy powodują, że poprawka jest dysfunkcyjna - mówił Igor Radziewicz-Winnicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH