Więcej postępowań w sprawie błędów medycznych. Skąd ten wzrost?

PRAWO

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   05-04-2018, 10:33

Więcej postępowań w sprawie błędów medycznych. Skąd ten wzrost? W 2017 r. prokuratury w całym kraju prowadziły 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych (fot. archiwum)

Z danych Prokuratury Krajowej wynika, że w porównaniu z 2016 r. w minionym roku o 8 proc. wzrosła liczba nowych spraw o błędy medyczne. O prawie 16 proc. zwiększyła się również liczba postępowań kończonych przez prokuratorów.

W 2017 r. prokuratury w całym kraju prowadziły 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych. To o 15 proc. więcej niż w 2016 r. (4963). Prawnicy uważają, że tego typu spraw będzie coraz więcej - informuje "Rzeczpospolita".

Skąd ten wzrost? Przyczyn jest kilka: skuteczniejsi prokuratorzy, bardziej świadome społeczeństwo i coraz hojniejsze dla pokrzywdzonych sądy. Ale nie tylko.

Jak tłumaczy "Rzeczpospolitej" Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, to m.in. efekt utworzenia specjalnych wydziałów w prokuraturach regionalnych oraz przejęcia do prowadzenia części takich spraw przez prokuratury okręgowe. Dodaje, że dzięki temu poprawiła się jakość postępowań dotyczących błędów medycznych - prokuratorzy coraz częściej osobiście wykonują czynności procesowe, np. przesłuchują świadków.

Z danych Prokuratury Krajowej wynika, że w porównaniu z 2016 r. w minionym roku o 8 proc. wzrosła też liczba nowych spraw o błędy medyczne. O prawie 16 proc. zwiększyła się również liczba postępowań kończonych przez prokuratorów. W 2016 r. prokuratorzy zakończyli 3634 sprawy dotyczące błędów medycznych, a w 2017 r. - 4206.

139 spraw zakończyło się aktem oskarżenia (wzrost o 23 proc.), dwie wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze. W 248 przypadkach prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania przygotowawczego, a w 1613 umorzyła postępowanie.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH