Więcej refundowanych szczepionek, ale bez sprzedaży w aptekach?

PRAWO

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   27-03-2015, 11:35

Więcej refundowanych szczepionek, ale bez sprzedaży w aptekach?

Do laski marszałkowskiej ma wkrótce wpłynąć poselski projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Projekt ma też regulować łańcuch chłodniczy.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita", poprawka posłów PO przewiduje, że do szczepień obowiązkowych będzie dopłacał także NFZ. Teraz finansuje je tylko minister zdrowia z budżetu państwa.

Dzięki dodatkowemu źródłu pieniędzy główny inspektor sanitarny mógłby wzbogacić kalendarz obowiązkowych szczepień ochronnych. Zdaniem posłanki PO, Lidii Gądek, obowiązkowe, ale jednocześnie refundowane, powinny być szczepienia przeciwko pneumokokom, meningokokom, wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, i ospie wietrznej.

Jednocześnie, projekt posłów PO zakłada, że z łańcucha dystrybucji szczepionek zostaną "wyeliminowane" apteki. Posłowie PO chcą w poprawce do ustawy uregulować łańcuch chłodniczy szczepionek. Miałyby one być przekazywane bezpośrednio z hurtowni farmaceutycznej do gabinetu lekarskiego. Teraz szczepionki zalecane, np. przeciw grypie, pacjent z reguły kupuje w aptece i sam przywozi je do przychodni - informuje rp.pl.

W takiej sytuacji lekarze zaś często odmawiają jej podania, broniąc się, że była transportowana w złych warunkach i będzie szkodliwa. – Najbezpieczniej byłoby, gdyby pacjent dostawał szczepionkę, która jest przechowywana w przychodni. Absurdem jest, że ZOZ może trzymać szczepionki refundowane, ale nie pozwala mu się udostępniać komercyjnych i pobierać opłat za usługi wliczonej w koszt szczepionki – tłumaczy Paweł Grzesiowski, ekspert Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

Więcej: http://archiwum.rp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH