Większa liczba recept na dłuższy czas? W praktyce to nie działa

PRAWO

Autor: KR/ rynekaptek.pl   20-11-2015, 09:27

Większa liczba recept na dłuższy czas? W praktyce to nie działa

Począwszy od stycznia br. lekarze w świetle jednoznacznych zapisów prawa mogą przepisywać leki bez konieczności wcześniejszego badania pacjenta. Jednak nie ma mowy o wielokrotnym przepisywaniu recept bez wizyty pacjenta.

Aby udzielenie porady receptowej nastąpiło zgodnie z prawem, muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki: recepta musi być niezbędna do kontynuacji leczenia, porada receptowa musi być uzasadniona stanem zdrowia pacjenta, a stan zdrowia pacjenta uzasadniający zastosowanie porady receptowej musi zostać odnotowany w dokumentacji medycznej pacjenta.

- Tzw. porady recepturowe, które są de facto kontynuacją prowadzonego leczenia, dotąd były dość powszechną praktyką, ale budziły wątpliwości prawne. Zmiana brzmienia art.42 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która weszła w życie 1 stycznia 2015 roku ostatecznie te wątpliwości rozwiała - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Przypomina, że jednocześnie pojawiła się możliwość wypisywania większej ilości recept i na dłuższy okres czasu - nie dłuższy jednak niż 360 dni.

- Jednak wystawienie recepty bez kontaktu z pacjentem musi być uzasadnione stanem zdrowia pacjenta i stan ten musi być odzwierciedlony w historii choroby pacjenta. Doświadczony lekarz wie, że stan zdrowia chorego może nagle zmieniać się w perspektywie tygodnia, miesiąca, a co dopiero roku. Dlatego, choć przepisy obecnie pozwalają na wystawianie recept na okres dłuższy niż 3 miesiące, w praktyce tego się nie robi - wskazuje dr Janicka.

Z informacji zebranych w kilkunastu poradniach POZ wynika, że pacjenci, szczególnie ci czynni zawodowo, chcą korzystać z możliwości otrzymania tzw. zaocznej recepty. Odbierają ją osobiście lub poprzez osoby upoważnione. Wcześniej muszą zadzwonić do rejestracji lub lekarza albo zostawić w rejestracji kartkę z nazwiskiem i nazwami leków - co ma usprawnić pracę rejestratorek i wyeliminować pomyłki.

Jednak lekarze z możliwości wystawienia recepty bez uprzedniego, osobistego zbadania pacjenta korzystają bardzo rzadko.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH