WIF nałożył karę na nieistniejącą już spółkę. Co zdecydował NSA?

PRAWO

Autor: orzeczenia NSA/ rynekaptek.pl   27-06-2016, 13:40

WIF nałożył karę na nieistniejącą już spółkę. Co zdecydował NSA?

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki. W sprawie chodziło o postępowanie, w którym przedsiębiorca został ukarany 5 tys. zł za prowadzenie reklamy apteki. Problem polegał na tym, że momencie wszczęcia postępowania, spółka już nie istniała.

Zaczęło się tak: w październiku 2014 roku Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gorzowie Wielkopolskim wszczął postępowanie przeciwko spółce za kolportowanie w aptece ogólnodostępnej oraz na terenie miasta gazetki reklamowej. Nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

Jednak jak się okazało, organ wszczął postępowanie w stosunku do spółki , która w październiku już nie istniała. Bowiem w lipcu 2014 roku doszło do połączenia dwóch spółek. Na skutek wpisu do Krajowego Rejestru Sadowego uczynionego w dniu 1 października 2014 roku, spółka, którą zainteresował się WIF, przestała istnieć. Spółka przejmowana została rozwiązana, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

WIF wyjaśniał, że wszczął postępowanie w stosunku do spółki przejmowanej jako podmiotu, który posiadał zezwolenie na prowadzenie apteki w stosunku do której powziął podejrzenie prowadzenia zabronionej reklamy działalności apteki, nie miał bowiem wiadomości o przejęciu i wykreśleniu tej spółki z KRS.

W ocenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego, jako organu II instancji, decyzja została skierowana do podmiotu nieistniejącego. W tej sytuacji GIF uchylił decyzję inspektora wojewódzkiego i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez organ I instancji. GIF wskazał, że rozpatrując ponownie sprawę, organ I instancji powinien wszcząć postępowanie administracyjne w stosunku do podmiotu będącego stroną w sprawie.

Spółka odwołała się od decyzji GIF, wnosząc o stwierdzenie nieważności decyzji organów inspekcji farmaceutycznej. Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółki na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

W tej sytuacji spółka złożyła skargę kasacyjną od wyroku Sądu I instancji. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do stanowiska WSA i oddalił kasację.

Jak zauważył NSA, sąd I instancji rozpoznał skargę na decyzję organu II instancji i jego ocenie podlegało to, czy organ odwoławczy zasadnie uchylił decyzję organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, a do decyzji organu I instancji odnosił się tylko poprzez pryzmat decyzji odwoławczej. 

 
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH