Wkrótce zmiany w receptach lekarskich

PRAWO

Autor: ms   22-09-2014, 08:42

Wkrótce zmiany w receptach lekarskich

Od 4 października 2014 r. zacznie obowiązywać drugie rozporządzenie antykolejkowe zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich

Rozporządzenie ministra zdrowia z 11 września 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich (Dziennik Ustaw z dnia 2014-09-19 poz. 1239) wprowadza szereg zmian dotyczących realizacji recept:

120 - zamiast 90 dniowy okres stosowania
Par. 8. 1.3) podając na recepcie sposób dawkowania - ilość leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do maksymalnie 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania.

Podwójna - zamiast pojedyncza ilość leku recepturowego
Par. 8.1.2) Na jednej recepcie można przepisać podwójną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych.

10x zamiast 1x ilości leku recepturowego leku na jednej recepcie
Par. 8.1.2a) W przypadku recept, o których mowa w ust. 2, na maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę, można przepisać dziesięciokrotną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych.

Możliwość rozpisania przez lekarza 12 recept na 360 dni stosowania (na jednej recepcie nie może być więcej niż na 120 dni) - dotychczas istniała możliwość realizowania do trzech recept na maksymalny łączny okres 90 dni.
Par. 8.3. Osoba uprawniona może wystawić:
1) do 12 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania, z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie można przepisać leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego na więcej niż 120 dni stosowania;

Ta sama liczba recept na środki antykoncepcyjne.
2) w przypadku recept na środki antykoncepcyjne - do 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania;

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH