Włoscy senatorowie za ustawą o testamencie życia

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-12-2017, 15:25

Włoscy senatorowie za ustawą o testamencie życia W tekście zapisano, że w przypadku niepomyślnych prognoz i bliskiego zgonu lekarz powinien zrezygnować z takiej kuracji i stosowania tzw. uporczywej terapii, które są zbędne i "przesadne" (fot. archiwum)

Parlament Włoch uchwalił w czwartek, 14 grudnia, ustawę o testamencie życia. Osiem miesięcy po przyjęciu jej przez Izbę Deputowanych, zaaprobował ją Senat. Ustawa reguluje sprawę wyrażenia przez pacjenta wiążącej dla lekarza woli poddania się terapii w przyszłości.

Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 180 senatorów, przeciwko było 71. Trafi ona teraz do podpisu przez prezydenta Sergio Mattarellę.

W ustawie zapisano, że zgodnie z konstytucją nie można zacząć ani prowadzić żadnej kuracji bez zgody pacjenta, który musi zostać o niej poinformowany. Mowa jest też o "opartej na zaufaniu relacji między lekarzem a pacjentem", której podstawą jest wyrażenie zgody na daną terapię po uprzednim zapoznaniu się z metodą leczenia i jej zaplanowaniu. Relacje te, jak dodano, mogą w przypadku zgody chorego zostać rozszerzone na jego rodzinę.

W sprawach dotyczących sposobu kuracji nieletnich pacjentów zgodę wyrażają rodzice bądź prawni opiekunowie, biorąc pod uwagę ich wolę.

Na mocy przepisów każda osoba dorosła, na wypadek ewentualnej niezdolności do swobodnego wyrażenia swej woli w przyszłości, może przedstawić w specjalnej deklaracji swe przekonania i preferencje dotyczące zasad leczenia oraz zgodę bądź jej brak w kwestii wyboru terapii, w tym utrzymywania przy życiu dzięki sztucznemu odżywianiu.

Taka dyspozycja, w formie pisemnej lub nagrania wideo, dotycząca terapii w przyszłości jest zobowiązująca dla lekarza, który jest w konsekwencji zwolniony z odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Jednocześnie dyspozycja ta może zostać zawsze zmieniona przez zainteresowaną osobę - zastrzeżono. Pacjent ma też prawo w każdej chwili odwołać wydaną wcześniej zgodę, czego rezultatem będzie przerwanie terapii.

W tekście zapisano, że w przypadku niepomyślnych prognoz i bliskiego zgonu lekarz powinien zrezygnować z takiej kuracji i stosowania tzw. uporczywej terapii, które są zbędne i "przesadne".

Zgodnie z ustawą lekarz ma prawo odmówić wyłączenia urządzeń podtrzymujących życie. Tym samym, jak podkreślają media, usankcjonowana została kwestia wolności sumienia.

W ustawie znalazło się stwierdzenie, że "chroni prawa do życia i zdrowia, ale także prawa do godności i decydowania o sobie".

Premier Włoch Paolo Gentiloni oświadczył, odnosząc się do ustawy o testamencie życia, że jest to "cywilizacyjny wybór". "To krok naprzód na rzecz godności osoby" - napisał na Twitterze.

Zwolennicy uregulowania tej kwestii podczas wielu manifestacji poparcia argumentowali: "Ochrona życia oznacza także ochronę decyzji dotyczącej końca życia".

Katolicy są podzieleni w ocenie nowego ustawodawstwa. Niektórzy widzą w niej krok w kierunku eutanazji, choć taka interpretacja jest odrzucana przez jej zwolenników.

Sylwia Wysocka - PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH