Woda destylowana: problem wkrótce wyparuje?

PRAWO

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   11-07-2011, 06:05

Woda destylowana: problem wkrótce wyparuje?

Aqua purificata wytwarzana w aptece spełnia wszelkie wymogi formalne związane z produkcją leków recepturowych. Jednak przez niedopatrzenie urzędnicze, otrzymywane z niej leki nie mogą podlegać refundacji. Zgodnie z literą prawa aptekarz musi stosować wodę zakupioną w hurtowni.

W czerwcu br. Wojciech Giermaziak, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ  przypomniał, że w świetle obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 stycznia 2011 woda destylowana, którą apteka produkuje we własnym zakresie, nie może być składnikiem leku recepturowego podlegającego refundacji. Zarazem zapewnił, iż możliwość taka zostanie dopisana przy najbliższej nowelizacji wspomnianego rozporządzenia.

Urzędnicze niedopatrzenie
Jak zauważa Andrzej Prygiel, prezes Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, środowisko farmaceutyczne od początku nie ukrywało, że sprawa powinna zostać załatwiona inaczej.

- Obecnie sytuacja wygląda tak: gdy do produkcji leku recepturowego apteka zastosuje otrzymaną we własnym zakresie wodę oczyszczoną, czyli Aqua purificata (woda destylowana to określenie potoczne, by nie powiedzieć: żargonowe), będzie musiała wydać ten lek za stuprocentową odpłatnością. Paradoksalnie, Aqua purificata wytwarzana w aptece spełnia wszelkie wymogi formalne związane z produkcją leków recepturowych.

Dlaczego więc otrzymywane z niej leki nie mogą podlegać refundacji? - Przez niedopatrzenie decyzją urzędnika podważono fundamentalne zasady Farmakopei Polskiej, dotyczące surowców farmaceutycznych. W wyniku tego aptekarz może stwierdzić, że jeśli zgodnie z literą prawa musi stosować wodę zakupioną w hurtowni, destylator jest mu całkowicie zbędny – podkreśla prezes OOIA.

Nie ma czasu na zmiany
Przekonanie, że problem już wkrótce zostanie rozwiązany pozytywnie, wyraziła Krystyna Gniadek, prezes Stowarzyszenia Magistrów i Techników Farmacji. - Rzeczywiście, według obowiązującego przepisu woda, którą destyluje się w aptece, nie może być stosowana jako składnik leku refundowanego, jednak niedawno dostaliśmy do zaopiniowania nowelizację tego rozporządzenia, która uwzględnia potrzebne zmiany.” - informuje.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH