Wraca temat kształcenia techników

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   24-10-2016, 09:22

Wraca temat kształcenia techników Istnieje, niewykorzystany rynek sprzedaży leków np.: w marketach, na stacjach benzynowych

Poseł Alicja Chybicka ponownie pyta czy istniałaby możliwość kontynuacji kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny poprzez zmianę rozporządzenia wydanego przez Ministra Edukacji Narodowej, a dotyczącego zmian klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego?

Na mocy tego rozporządzenia od roku szkolnego 2018/2019 w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe nie poprowadzi się rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej, w której realizuje się kształcenie w zawodzie technika farmaceutycznego - przypomina posłanka.

- Ostatni nabór na kierunek technik farmaceutyczny ma nastąpić w roku szkolnym 2017/2018. Liczne protesty wnoszone przez środowiska szkół i techników farmaceutycznych oraz aptek, Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP, Izbę Gospodarczą Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek przeciwko tej decyzji spotkały się z ignorancją i brakiem zrozumienia - informuje.

Podaje przykład: - Szkoła Policealna Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie jest szkołą publiczną. Od 70 lat kształci w wielu zawodach, w tym techników farmaceutycznych. Proces dydaktyczny oparty jest o bardzo dobrze przygotowaną, doświadczoną kadrę pedagogiczną i bardzo dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną. Wyszkoleni technicy farmaceutyczni dysponują szeregiem zawodowych umiejętności poszukiwanych przez pracodawców, a wręcz już od momentu zatrudnienia wykorzystywanych.

- Uczniowie z dyplomem Szkoły chętnie przyjmowani są do pracy. Z informacji prezesa ZZTF RP Dominika Żyro i prezesa Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, Pawła Klimczaka wynika, iż w ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania pracodawców zatrudnianiem techników farmaceutycznych - dodaje Alicja Chybicka.

Jak informuje, znane są przykłady zatrudniania absolwentów szkoły w zawodzie w krajach Unii Europejskiej, gdzie istnieje i wciąż jest wykonywany zawód technika farmaceutycznego (Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Norwegia i in.) Są oni poszukiwani do pracy w przemyśle farmaceutycznym, zielarskim oraz na stanowiskach przedstawicieli handlowych firm farmaceutycznych, a przede wszystkim w aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych.

- Ponadto istnieje, niewykorzystany pod kątem zatrudnienia techników farmaceutycznych i nie zapewniający bezpieczeństwa obywatelom, rynek sprzedaży leków np.: w marketach, na stacjach benzynowych pozbawiony fachowego nadzoru, przechowywania czy doradztwa, co może być polem do wykazania się wiedzą i umiejętnościami techników farmaceutycznych. Poszukiwani są również technicy do pracy w laboratoriach analiz i kontroli jakości leków czy środków spożywczych w sanepidach lub przemyśle farmaceutycznym/chemicznym.

Z tych powodów, posłanka zwraca się z prośbą do MEN o możliwość zmiany wydanego przed laty rozporządzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH