Wrocław: sprawy budynku dawnej farmacji ciąg dalszy

PRAWO

Autor: prw.pl/ rynekaptek.pl   15-09-2015, 11:30

Wrocław: sprawy budynku dawnej farmacji ciąg dalszy Spór o dawny budynek farmacji i jego przeznaczenie

Nie było napięć, ale będzie ponowna dyskusja - władze Wrocławia zabierają głos w sprawie awantury o budynek dawnej farmacji Uniwersytetu Medycznego.

Przypomnijmy, nowy właściciel budynku - który kupił go od uczelni - chce, by powstał tam hotel. Jednak stary plan przewiduje tam tylko funkcje związane z profilem uczelni.

W ubiegłym roku miasto przystąpiło do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego i wtedy radni nie protestowali. Obecnie na zmiany nie zgadza się część radnych. Pytają, czemu miasto nie zdecydowało się na zmiany, gdy Uniwersytet Medyczny planował sprzedaż, a robi to teraz pod dyktando prywatnego właściciela.

Wiceprezydent Wrocławia, Adam Grehl, przygotował w tej sprawie oświadczenie. Opublikowało je Radio Wrocław:

1. Uniwersytet Medyczny w marcu 2007 roku złożył wniosek o przystąpienie do sporządzenia planu lub zmiany planów miejscowych, który obejmował 78 działek geodezyjnych. Władze uczelni nie wskazały kolejności nieruchomości, wobec których plan miałby zostać zmieniony bądź sporządzony, miasto czekało więc na decyzję Uniwersytetu. Decyzja o przystąpieniu do zmian w planie nie została podjęta, o czym władze uczelni zostały powiadomione na piśmie. Władze uczelni nigdy nie wróciły do tego tematu.

2. W kwietniu 2013 roku władze Uniwersytetu podjęły autonomiczną decyzję o sprzedaży budynku farmacji. Budynek został kupiony przez inwestora, który według informacji płynącej od władz Uniwersytetu Medycznego, jako jedyny był zainteresowany nabyciem kamienicy.

3. W lipcu 2013 roku nowy właściciel budynku wystąpił z wnioskiem o zmianę planu miejscowego (rozszerzenie o funkcję usługowo-biurową).

4. Wniosek pozytywnie został zaopiniowany przez Komisję Architektury i Rozwoju Przestrzennego Rady Miejskiej.

5. W kwietniu 2014 podjęta została uchwała Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic, w tym ulicy, przy której mieści się budynek farmacji. Rada Miejska przyjęła tę uchwałę 30 głosami „za” i 1 „wstrzymującym się” .

6. We wrześniu 2015 projekt uchwały w sprawie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie spornej ulicy został wycofany z porządku sesji RM, wobec braku pozytywnej opinii Komisji Architektury i Rozwoju Przestrzennego Rady Miejskiej.

Władze Wrocławia uznały, że można było skierować uchwałę do przegłosowania, mimo negatywnej opinii komisji wiodącej, ale nigdy dotąd taka sytuacja nie miała miejsca. Stąd wycofanie projektu uchwały z porządku obrad.

"Teraz nastąpi ponowna dyskusja w komisjach i klubach Rady Miejskiej, tak by omówić wszystkie okoliczności związane z uchwałą" - zapowiada wiceprezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH