WSA: cele statutowe muszą uzasadniać chęć udziału w postępowaniu

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   14-10-2016, 12:25

WSA: cele statutowe muszą uzasadniać chęć udziału w postępowaniu Organizacja nie wykazała, aby jej udział w tym postępowaniu miał na celu ochronę obiektywnego porządku prawnego

WSA odmówił organizacji udziału w charakterze uczestnika postępowania w sprawie o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Organizacja nie wykazała, aby jej udział w tym postępowaniu był bezpośrednio związany z działalnością statutową.

Spółka prowadząca aptekę wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie dokonania zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej w zakresie podmiotu uprawnionego do jej prowadzenia.
 
Jednocześnie jedna z organizacji wniosła o dopuszczenie jej do udziału w tym postępowaniu sądowo-administracyjnym w charakterze uczestnika. W uzasadnieniu wyjaśniono, że jako organizacja skupia farmaceutów z całej Polski i działa na rzecz rozwoju opieki farmaceutycznej i edukacji pacjentów w aptekach oraz zwiększenia roli farmaceuty w systemie zdrowotnym.

Legitymację do udziału w postępowaniu wywiedziono z zapisów statutu organizacji, gdzie wskazano, że do jej zadań należy m.in. "promowanie korzystania przez społeczeństwo ze zdobyczy współczesnej farmacji" (pkt 1), "promowanie rozwoju opieki farmaceutycznej i edukacji pacjentów w aptekach ogólnodostępnych" (pkt 2), "zwiększenie roli farmaceuty w systemie zdrowotnym" (pkt 3).

"Cele te realizowane są poprzez udział w postępowaniach sądowych i administracyjnych, mających wpływ na wykonywanie zawodu farmaceuty i organizację samorządu aptekarskiego (§ 9 pkt 10 Statutu)" - argumentowano.

Jednak WSA wskazał, że kwestię udziału organizacji społecznej w postępowaniu w sprawie sądowo-administracyjnej w charakterze uczestnika może zgłosić organizacja społeczna w sprawach innych osób, jeżeli sprawa dotyczy zakresu jej statutowej działalności.

"Z powyższego przepisu wynika, że norma ta opiera dopuszczenie organizacji społecznej na wystąpieniu przesłanki - sprawa dotyczy zakresu statutowej działalności organizacji społecznej. Jednakże nie wystarczy samo proste zestawienie zakresu działalności statutowej organizacji społecznej z przedmiotem sprawy sądowo-administracyjnej. Organizacja bowiem nie ma zapewnionego z mocy prawa udziału w postępowaniu przed sądem dotyczącym innej osoby, ale może brać udział w postępowaniu w zakresie swojej działalności statutowej, w przypadkach określonych w ustawie (art. 9 p.p.s.a.)" - wyjaśnił Sąd.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE