WSA: decyzja GIF w tej sprawie nie podlega wstrzymaniu

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   02-02-2017, 12:02

WSA: decyzja GIF w tej sprawie nie podlega wstrzymaniu WSA rozstrzygał w sprawie między GIF i apteką

Decyzja inspekcji farmaceutycznej dotycząca odmowy zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie mieści się w katalogu aktów, które nadają się do wykonania przez wnioskującego o wstrzymanie decyzji. Dlatego odmowa nie podlega wstrzymaniu.

Sprawa dotyczy właściciela apteki, który wnioskował do inspekcji farmaceutycznej o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. GIF odmówił. Wtedy radca prawny reprezentujący spółkę wniósł do WSA wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji.

W uzasadnieniu złożonego wniosku wskazano między innymi, że decyzja odmawiająca zmiany podmiotu uprawnionego do prowadzenia apteki może skutkować wszczęciem przez organ procedury prowadzącej do stwierdzenia wygaśnięcia zezwolenia.

Ponadto kilkumiesięczna przerwa w funkcjonowaniu apteki skutkować będzie poniesieniem znacznej straty finansowej oraz utratą części klientów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. W opinii sądu, wstrzymaniu wykonania podlegają wyłącznie te akty, które posiadają atrybut wykonalności.

W rozpatrywanej sprawie natomiast przedmiotem wniosku o wstrzymanie wykonania jest decyzja w przedmiocie odmowy zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej w zakresie podmiotu uprawnionego do prowadzenia tej apteki.

- Zatem ze względu na swój charakter zaskarżona decyzja nie mieści się w katalogu aktów, które nadają się do wykonania i wymagają wykonania. Zaskarżona decyzja nie nakłada bowiem na skarżącą obowiązków, które podlegałyby wykonaniu w sposób dobrowolny przez spółkę bądź też w drodze przymusu państwowego - uznał WSA (VI SA/Wa 2545/16).


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH