WSA: do przedszkola może trafić także niezaszczepione dziecko

PRAWO

Autor: TVN24/ rynekaptek.pl   27-10-2015, 15:05

WSA: do przedszkola może trafić także niezaszczepione dziecko To czy dziecko zostało zaszczepione czy nie, nie może być brane pod uwagę w czasie rekrutacji do przedszkoli i żłobków

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, że to, czy dziecko zostało zaszczepione czy nie, nie może być brane pod uwagę w czasie rekrutacji do przedszkoli i żłobków.

Tym samym przychylił się do decyzji wojewody śląskiego, który uznał pionierskie uchwały częstochowskich radnych za nieważne - informuje TVN24.

Chodzi o przyjęte w kwietniu uchwały radnych z Częstochowy. Pierwsza z nich dotyczy rekrutacji do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Wśród kryteriów, uwzględnianych przy naborze miało być zaświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień ochronnych lub długotrwałym odroczeniu tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych.

Druga z uchwał związana ze zmianami w statucie miejskiego żłobka w rozdziale odnoszącym się do warunków przyjmowania dzieci dodaje wymóg złożenia zaświadczenia, że dziecko poddane zostało obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

Wojewoda unieważnił uchwałę w związku z wątpliwościami prawnymi. Częstochowscy radni z decyzją wojewody się nie zgodzili, a sprawa trafiła do sądu.

26 października br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę radnych tym samym przychylając się do decyzji wojewody.

Zdaniem Stanisława Niteckiego, sędziego WSA w Gliwicach nie można domagać się informacji o zabiegach wykonywanych na dzieciach. Dodatkowo to na gminie ciąży obowiązek zapewnienia dzieciom miejsca w przedszkolu.

Z orzeczeniem tym nie zgadza się Jolanta Urbańska, częstochowska radna i zapowiada odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH