
Tym razem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stanął po stronie kierownika apteki i uznał, że odmowa przez NRA wydania zaświadczenia potwierdzającego dawanie rękojmi należytego prowadzenia apteki, była bezzasadna.
W 2016 roku magister farmacji wystąpiła do swojej okręgowej izby aptekarskiej o potwierdzenie posiadania rękojmi należytego prowadzenia apteki. Prezydium OIA odmówiło wydanie zaświadczenia i uznało, że kobieta - jako jej kierownik, nie daje rękojmi prawidłowego prowadzenia apteki.
Powodem odmowy miał być fakt, iż w trakcie przeprowadzonej rozmowy z magister farmacji, stwierdzono, że naruszała ona przepisy prawa farmaceutycznego zakazujące reklamy aptek oraz ich działalności, czym naruszyła przepis art. 94a ust. 1 prawa farmaceutycznego.
Dowodem na to miało być naruszenie zakaz reklamowy apteki w formach:
- w oknach prowadzonej apteki zamieszczane były plakaty z cenami leków;
- przed apteką dostępny był plakat wskazujący na ceny obowiązujące w aptece, tzw. "potykacz";
- w aptece stosowany jest program lojalnościowy Dr Max polegający na wydawaniu kart i realizacji bonów. Kobieta w trakcie rozmowy w Izbie potwierdziła, że wydawane przez nią bony na następny zakup są przez aptekę realizowane.
Izba wskazała też, iż prowadzona wcześniej przez kobietę apteka ma inne oznaczenie niż wynika to z udzielonego jej zezwolenia. Zezwolenia udzielono bowiem na aptekę ogólnodostępną, zaś szyld apteki wskazuje na nazwę Dr Max.
Magister farmacji wniosła zażalenie na decyzję izby okręgowej, ale NRA podtrzymała stanowisko I instancji. Uznała, że żaden farmaceuta nie może należycie prowadzić apteki ogólnodostępnej jako jej kierownik, gdy apteka, w której pełni funkcję kierownika, prowadzi reklamę placówki poprzez eksponowanie plakatów reklamowych w oknach apteki, a także stosowania programów lojalnościowych.
Sprawa trafiła do sądu. Kobieta podniosła argument, że samorząd aptekarski uznał autorytarnie, iż "naruszyła zakaz reklamy aptek, bez oparcia się w tym zakresie na jakichkolwiek formalnych dowodach, przy zignorowaniu obowiązku dokładnego wyjaśnienia okoliczności sprawy oraz przy braku stosownej decyzji wydanej przez uprawniony organ, stwierdzającej istnienie takiego naruszenia, co doprowadziło do błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę wydania uchwały".
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych