WSA: instancyjność musi być zachowana

PRAWO

Autor: orzeczenia/ rynekaptek.pl   14-06-2016, 12:38

WSA: instancyjność musi być zachowana

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. umorzył postępowanie właściciela punktu aptecznego, który złożył skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego.

WSA uznał skargę za niedopuszczalną i przypomniał właścicielowi punktu aptecznego, że skargę można wnieść dopiero po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie.

Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Przepis ten wyraża zasadę, że postępowanie sądowo-administracyjne nie powinno zastępować postępowania administracyjnego, a zatem nie może zostać wszczęte dopóki toczy się postępowanie administracyjne. Strony powinny dochodzić swoich praw w pierwszej kolejności w toku postępowania administracyjnego.

Jaki błąd popełnił właściciel punktu aptecznego? W sytuacji, gdy Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o cofnięciu zezwolenia jako organ administracyjny pierwszej instancji, skarżący wniósł jednocześnie skargę na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. i odwołanie do Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

"Oznacza to, iż skarga do sądu administracyjnego została złożona przedwcześnie, nie został bowiem wyczerpany tok instancji administracyjnej, a tym samym nie został spełniony warunek wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Właścicielowi punktu aptecznego będzie przysługiwała skarga do sądu administracyjnego dopiero na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego, rozpoznającego odwołanie na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego" - przypomniał kolejność zdarzeń sąd.


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH