WSA: Izba wydała uchwałę bez podstawy prawnej

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   31-05-2016, 13:44

WSA: Izba wydała uchwałę bez podstawy prawnej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność uchwał: ORA oraz NRA w przedmiocie opinii dot. cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki. Samorząd musi też zwrócić skarżącemu koszty postępowania.

Sprawa dotyczy apteki, wobec której Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny z urzędu wszczął postępowanie w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. W uzasadnieniu wniosku WIF wskazał, że aptekarz dokonywał sprzedaży produktów leczniczych do hurtowni farmaceutycznych oraz aptek ogólnodostępnych, a także dokonywał zakupu produktów leczniczych od aptek ogólnodostępnych.

Ponadto organ nadzoru wyjaśnił, że podczas kontroli, którą przeprowadził w ww. aptece stwierdził:

1. brak wprowadzenia do systemu komputerowego apteki wszystkich faktur zakupowych z hurtowni farmaceutycznych;

2. że przedstawione faktury sprzedaży są niezgodne z fakturami wysłanymi do Urzędu Skarbowego;

3. że dokonywano zmiany statusu produktów leczniczych z Rp na sprzedaż odręczną.

Powyższe w ocenie WIF dowodzi, że aptekarz przestał spełnić zarówno warunki określone przepisami prawa, jak i ww. zezwoleniem, a tym samym przestał dawać rękojmię należytego prowadzenia ww. apteki, co uzasadnia cofnięcie mu przedmiotowego zezwolenia.

Okręgowa Izba Aptekarska w listopadzie 2015 roku wydała uchwałę, w której pozytywnie zaopiniowała cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki. W uzasadnieniu stanowiska podała, że w jej ocenie aptekarz wielokrotnie dopuszczając się procederu odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych z całą pewnością nie gwarantuje należytego prowadzenia aptek, a w związku z utratą tej rękojmi zezwolenie winno być mu cofnięte. ORA wskazała przy tym, że utrata rękojmi powoduje, że organ ma obowiązek, a nie możliwość, cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki.

Aptekarz wniósł zażalenie do NRA zarzucając obrazę zarówno norm postępowania administracyjnego tj. niezapewnienie mu jako stronie czynnego udziału w sprawie i wydanie opinii z pominięciem jego wyjaśnień; jak i norm prawa materialnego, poprzez wadliwą wykładnię pojęcia utraty rękojmi należytego prowadzenia apteki, co doprowadziło do wadliwego zastosowania norm prawnych. Mając na uwadze powyższe skarżący wniósł o zmianę opinii na negatywną lub o uchylenie opinii pozytywnej i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania ORA.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE