WSA: kiedy można mówić o bezczynności inspekcji

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   27-12-2017, 08:01

WSA: kiedy można mówić o bezczynności inspekcji Dniem wszczęcia postępowanie jest dzień doręczenia żądania organowi, ale musza być też spełnione inne warunki (fot. archiwum)

Spółka planowała otworzyć aptekę w budynku, który w chwili złożenia wniosku o zezwolenie na prowadzenie apteki nie istniał. Nie mogła więc przedstawić opinii inspekcji sanitarnej. Miało to swoje konsekwencje w decyzji WIF.

Sprawa dotyczyła konfliktu między jednym z WIF a spółką, która złożyła do urzędu wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki.

WIF jednak uznał, że złożona dokumentacja jest niepełna i wezwał spółkę do uzupełnienia wniosku w terminie 10 dni poprzez przedłożenie opinii państwowej inspekcji sanitarnej o lokalu pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Na to spółka wniosła o zawieszenie postępowania powołując się na konieczność zebrania pełnej dokumentacji i wskazując, że nie wystąpiła żadna z przesłanek negatywnych sprzeciwiających się temu rozstrzygnięciu.

WIF: postępowanie jeszcze się nie toczyło
Inspektor farmaceutyczny poinformował skarżącą spółkę, że jej wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki pozostawia bez rozpoznania z uwagi na nieuzupełnienie braków formalnych. Jednocześnie w piśmie tym wskazano, że przedwczesne było żądanie zawieszenia postępowania, gdyż postępowanie to nie zostało wszczęte.

W odpowiedzi spółka złożyła do Głównego Inspektora Farmaceutycznego ponaglenie na bezczynność Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w przedmiocie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki. Jednak GIF nie dopatrzył się bezczynności inspekcji. Sprawa trafiła do sądu.

W uzasadnieniu skargi spółka uznała, że całość materiału dowodowego, w tym dokumentów niezbędnych do udzielenia zezwolenia, winna zostać zebrana w trakcie postępowania administracyjnego, a ich brak przy złożeniu wniosku nie może przesądzać o braku wszczęcia postępowania.

"Kuriozalna jest koncepcja, jakoby postępowanie nie zostało wszczęte, organ zobowiązany był do formalnego ustosunkowania się do wniosku o zawieszenie postępowania" - oceniła spółka. Wskazała też, iż udzielono jej tylko 10 dni na uzupełnienie wszystkich wymaganych załączników wniosku, a procedura trwa co najmniej cztery tygodnie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie przypomniał spółce, że z prawa farmaceutycznego sposób jednoznaczny wynika, że do wniosku należy dołączyć opinię państwowej inspekcji sanitarnej o lokalu zgodnie z odrębnymi przepisami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH