WSA: nie dla nadmiernej koncentracji na rynku aptek

PRAWO

Autor: WSA, LJ/ rynekaptek.pl   04-11-2015, 16:14

WSA: nie dla nadmiernej koncentracji na rynku aptek Wyrok NSA w sprawie przepisów antykoncentracyjnych

Celem wprowadzenia przepisów antykoncentracyjnych w prawie farmaceutycznym było zapobieżenie kartelizacji rynku aptecznego na terenie Polski - uznał stołeczny WSA i odrzucił skargę spółki, która przekroczyła 1 proc. aptek w województwie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę spółki na decyzję Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej pozytywnie opiniującej wniosek o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej przy przekroczeniu 1 procenta aptek w województwie.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Z uzasadnienia treści wniosku wynikało, że podmiot prowadził na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych. Na dzień wszczęcia postępowania na terenie województwa działała taka liczba aptek, przy której jeden podmiot nie mógł prowadzić więcej niż 10 aptek. Omawiana spółka prowadziła ich 11.

Przedmiotowa uchwała Prezydium ORA DIA została podjęta jednomyślnie przy udziale 5 osób na ogólną liczbę 7 członków Prezydium.

Na rozstrzygnięcie organu I instancji spółka wniosła zażalenie do Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej. Spółka zaskarżyła w całości powyższą uchwałę wnosząc o jej uchylenie i negatywne zaopiniowanie wniosku WIF, ewentualnie o uchylenie zaskarżonej uchwały i przekazanie sprawy Prezydium ORA DIA do ponownego rozpoznania.

Argumentowano, że "cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki na tej podstawie, że w toku przekształceń spółki lub nabycia akcji bądź udziałów podmiot posiadający uprzednio wydane zezwolenie prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 % aptek ogólnodostępnych stanowiłoby naruszenie prawa w stopniu rażącym".

Prezydium NRA zbadało sprawę i uznało, że "zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie wydaje się wówczas, gdy podmiot występujący o wydanie zezwolenia prowadzi na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych albo podmioty przez niego kontrolowane w sposób bezpośredni lub pośredni, w szczególności podmioty zależne w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, prowadzą łącznie więcej niż 1% aptek na terenie województwa, a także wówczas, gdy podmiot występujący o wydanie zezwolenia jest członkiem grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której członkowie prowadzą na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE