WSA: nie ma dowodu, że apteki nie stać na zapłacenie kary

PRAWO

Autor: WSA, LJ/ rynekaptek.pl   16-05-2016, 11:06

WSA: nie ma dowodu, że apteki nie stać na zapłacenie kary

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za prowadzenie niedozwolonej reklamy apteki. Poszło o karę w wysokości 5 tys. zł.

Główny Inspektor Farmaceutyczny nałożył na jedną z aptek karę 5000 złotych za prowadzenie niedozwolonej reklamy apteki. Jednak właścicielka apteki wskazała, że zapłata nałożonej kary pieniężnej narazi ją na uszczerbek finansowy i nie będzie mogła na bieżąco regulować innych ciążących na niej zobowiązań.

Ponadto wskazała, że trudna sytuacja aptek jest również spowodowana wejściem w życie ustawy o refundacji leków. Odwołała się do WSA od decyzji GIF.

Według Sądu, przedstawione argumenty właścicielki apteki nie zostały uprawdopodobnione w wystarczający sposób. Co więcej, okazało się, że skarżąca jest spółką, której kapitał zakładowy wynosi 50 tys. złotych. Zdaniem Sądu, wskazanie we wniosku, że wykonanie zaskarżonej decyzji narazi spółkę na utratę środków finansowych, nie uzasadnia jeszcze pozytywnego rozpoznania tego wniosku.

Również stwierdzenie we wniosku, że aktualnie spółka ma trudną sytuację finansową spowodowaną wejściem w życie ustawy regulującej refundację leków, nie uzasadnia jeszcze wstrzymania jej wykonania. W orzecznictwie jednolity jest pogląd, iż wnioskodawca, formułując argumentację dotyczącą finansowych następstw decyzji powinien ją poprzeć dokumentami finansowymi oraz majątkowymi.

Tymczasem w te sprawie właścicielka apteki nie podała żadnych danych wskazujących na wysokość osiąganych z działalności gospodarczej przychodów oraz dochodów (ewentualnie strat). Nie przedstawiła przy tym żadnych dokumentów obrazujących jej sytuację finansową (np. stanu pozostających do jej dyspozycji zasobów pieniężnych). Nie powiązała zarazem potencjalnych skutków wykonania decyzji ze zmianami w obszarze finansowym i majątkowym spółki.

"Nie ma zatem możliwości stwierdzenia, czy w istocie zachodzi niebezpieczeństwo trudnych do odwrócenia skutków w związku z wydaniem zaskarżonej decyzji" - uznał Sąd i oddalił skargę na decyzję GIF.

VI SA/Wa 1856/15 - Wyrok WSA w Warszawie

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH