WSA przypomina: na złożenie skargi jest 30 dni

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl/ rynekaptek.pl   01-03-2017, 08:38

WSA przypomina: na złożenie skargi jest 30 dni Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa przysługuje stronie tylko raz

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie odrzuciła skargę Izby Aptekarskiej na bezczynność Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie wznowienia postępowania dotyczącego zezwolenia na prowadzenie apteki. Izba spóźniła się z jej złożeniem.

Izba Aptekarska wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na bezczynność Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie wznowienia postępowania dotyczącego zezwolenia na prowadzenie apteki.

Wniesienie skargi poprzedzone zostało dwukrotnym wezwaniem organu do usunięcia naruszenia prawa: 20 września i 30 września 2016 roku. WIF wniósł o jej oddalenie. Sąd przychylił się do tego stanowiska inspekcji.

WSA zauważył, że skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa.

Tymczasem jak wynika z akt sprawy, Izba zwracała się dwukrotnie z wezwaniem do WIF do usunięcia naruszenia prawa.

"Czynność wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa jest czynnością wywołującą skutki prawne, dlatego nie może być przez stronę powtarzana, a jako skuteczną traktować należy pierwszą z dokonanych czynności, zatem wezwanie organu do usunięcia naruszenia prawa z dnia 20 września 2016 r." - zauważył WSA.

Przyjęcie, że wezwanie organu do usunięcia naruszenia prawa może być przez stronę składane wielokrotnie, stawiałoby wzywającego w bardziej uprzywilejowanej pozycji od innych wnoszących skargi podmiotów. Jednokrotna możliwość złożenia wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa stanowi gwarancję stabilności obrotu prawnego i jasnych zasad postępowania.

"Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa przysługuje stronie tylko raz. W niniejszej sprawie skargę należało zatem wnieść do Sądu w terminie 30 dni liczonym od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Kolejne wezwanie strony skarżącej w tej samej sprawie nie może już być traktowane jako wezwanie" - dodaje sąd.

Jak to wyglądało w tej sprawie? WIF udzielił odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa pismem z 26 września 2016 r. W tej sytuacji termin na wniesienie skargi upłynął najpóźniej w dniu 30 października 2016 r.

Tymczasem Izba wywiodła skargę do sądu dopiero w dniu 10 listopada 2016 r., a zatem, co najmniej 11 dni po terminie. Zbędnym było ponowne wezwanie do usunięcia naruszenia prawa pismem z 30 września 2016 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH