WSA: sieci będą musiały zamknąć część aptek

PRAWO

Autor: DGP, JM/rynekaptek.pl   12-11-2015, 10:41

WSA: sieci będą musiały zamknąć część aptek WSA uznał, że ze względu na złą interpretację prawa przez urzędników część sieciówek musi zamknąć apteki

Apteki sieciowe przez wiele lat błędnie interpretowały przepisy ustawy  Prawo farmaceutyczne. Teraz będą musiały zamknąć część placówek - tak uznał WSA w Warszawie. Wynika to ze złej interpretacji prawa przez urzędników - dodaje DGP.

Chodzi o interpretację art. 99 ust. 3 prawa farmaceutycznego. Stanowi on, że nie wydaje się zezwolenia na prowadzenie apteki, jeżeli podmiot ubiegający się o nie prowadzi już na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych, ewentualnie jeśli czynią to podmioty przez niego kontrolowane – pisze Gazeta Prawna.

Urzędnicy nie zwracali uwagi na tę regulację. Wiele aptek wskazany prawnie próg przekracza. Czy przedsiębiorcom w związku z tym można nakazać zamknięcie aptek ponad limit?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał ostatnio, że tak: jeśli przedsiębiorca posiada zbyt wiele aptek, należy mu zezwolenie na część z nich cofnąć. I bez znaczenia jest to, z czego wynikało przekroczenie ustawowego progu.

Jednak przedsiębiorcy, którzy przekroczyli próg 1 proc. aptek w województwie wskazują, że przez wiele lat art. 99 ust. 3 Prawa farmaceutycznego był konsekwentnie traktowany jako przepis kompetencyjny.

"Wszystko zmieniło się gdy niektórzy właściciele aptek (często będący jednocześnie członkami organów samorządu aptekarskiego) stwierdzili, że nie opłaca się rywalizować o pacjenta wysoką jakością usług i dobrymi cenami. Zamiast tego wystarczy ograniczyć możliwości rozwoju konkurentów, tych bardziej przedsiębiorczych w tworzeniu swojego biznesu. Zaczęto budować mit art. 99 ust. 3 PF jako przepisu antykoncentracyjnego, ustalającego limit liczby aptek posiadanych przez jednego przedsiębiorcę" - uważa Jakub Misiak z kancelarii prawnej Tomasik Jaworski Sp. p.

Dodaje, że "art. 99 ust. 3 PF nie zawiera normy kompetencyjnej do odbierania zezwoleń, mówi tylko o ich niewydawaniu".

W opinii prawnika, rrt. 99 ust. 3 PF nie jest również przepisem antymonopolowym, mającym zapobiec „koncentracji” czy też „monopolizacji” na rynku aptecznym ponieważ nie tyle chroni on konkurencję, co w interpretacji zakazowej ją uniemożliwia.

- Obszar województwa jest całkowicie nieużyteczny dla regulowania procesów rynkowych. Monopole na rynku sprzedaży detalicznej leków maja wymiar lokalny. W prawie konkurencji, próg koncentracji to 40%, rozziew z 1% przewidzianym rzekomo w prawie farmaceutycznym jest skrajnie nieakceptowalny - mówi mec. Misiak.

Jak zapowiada prawnik, sprawa znajdzie finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH