WSA: uzgodnienia programu lekowego wymagają dwustronnych uzgodnień

PRAWO

Autor: dzp.pl/ rynekaptek.pl   22-12-2014, 09:26

WSA: uzgodnienia programu lekowego wymagają dwustronnych uzgodnień

Pod koniec roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wydanym wyrokiem w sprawie o sygn. akt VI Sa/Wa 731/14 uchylił decyzję Ministra Zdrowia w sprawie odmowy objęcia produktu refundacją w ramach programu lekowego.

W sprawie tej Minister, wbrew przepisom ustawy refundacyjnej, nie przeprowadził uzgodnień programu lekowego z wnioskodawcą, powołując się na opinię krajowego konsultanta. Takie jednostronne działanie Ministra Zdrowia zostało przez sąd uznane za przedwczesne, albowiem w każdej sprawie treść programu lekowego powinna zostać w pierwszej kolejności ustalona w drodze dwustronnych uzgodnień między Ministrem Zdrowia a wnioskodawcą.

Sprawa przed Ministrem Zdrowia oraz Wojewódzkim Sądem Administracyjnym prowadzona była z ramienia kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. W złożonej skardze prawnicy zwrócili uwagę sądu na fakt, że przepisy ustawy o refundacji wyróżniają dwie niezależne fazy postępowania w sprawie refundacji produktu w ramach programu lekowego:
- fazę uzgadniania programu lekowego miedzy wnioskodawcą a Ministrem Zdrowia;
- fazę oceny zasadności objęcia produktu refundacją.

Pierwsza faza została wyróżniona przez ustawodawcę w art. 31 ust. 10 i 11 Ustawy refundacyjnej. Zgodnie z tymi przepisami merytoryczna ocena wniosku musi zostać poprzedzona 60-dniowymi uzgodnieniami treści programu lekowego między Ministrem Zdrowia a wnioskodawcą.

W toku postępowania poprzedzającego wydanie decyzji w pierwszej instancji zgromadzone zostały wyłącznie stanowiska podmiotów zewnętrznych, nie zostały natomiast przeprowadzone żadne późniejsze ustalenia pomiędzy skarżącą a Ministrem Zdrowia.

Sąd przychylił się do przedstawionych w skardze argumentów, wskazując w ustnych motywach wyroku, że działanie Ministra Zdrowia uchybiało treści art. 31 ust. 10 i 11 Ustawy refundacyjnej. Jak podkreślił WSA, Minister Zdrowia nie może z góry zakładać, że pierwotnie sformułowana przez konsultanta krajowego negatywna ocena programu lekowego zachowa aktualność w sytuacji, w której istnieje możliwość przeprowadzenia uzgodnień mających na celu takie kompromisowe określenie treści programu lekowego, które pozwoli na objęcie produktu refundacją, zgodnie z kryteriami ustawowymi.

Ponieważ ustawodawca wyraźnie wprowadza instytucję uzgodnień treści programu lekowego, postępowanie pozbawione dwustronnych ustaleń między wnioskodawca a Ministrem Zdrowia musiało zostać uznane za niezgodne z prawem.

Więcej: http://blog.dzp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH