WSA: wymagania, które postawiła inspekcja farmaceutyczna, były kuriozalne

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   23-02-2018, 08:01

WSA: wymagania, które postawiła inspekcja farmaceutyczna, były kuriozalne WSA uznał, że wymogi podane przez inspekcję farmaceutyczną w wezwaniu nie odpowiadają wymogom ustawowym (fot. archiwum)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny dopuścił się bezczynności w przedmiocie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki. Zdaniem sądu, wymagania WIF wprowadziły warunki nie znane ustawie.

22 czerwca 2017 roku do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego wpłynął wniosek spółki aptecznej o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki. Do wniosku spółka załączyła tytuł prawny do pomieszczeń apteki, plan pomieszczeń, ich opis techniczny, oświadczenie w zakresie podmiotów kontrolowanych, oświadczenie w zakresie braku przynależności do grupy kapitałowej oraz oświadczenia co do obrotu hurtowego produktami leczniczymi, prowadzenia na terenie województwa aptek, cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki lub hurtowni farmaceutycznej.

WIF wezwał wnioskodawcę o dołączenie kolejnych dokumentów, m.in.: dokumentów kandydata na kierownika poświadczonych notarialnie wraz z udokumentowanie stażu pracy, dokumentów potwierdzających zatrudnienie kierownika apteki, obmiaru powykonawczego wykonanego przez osobę uprawnioną, opinii izby aptekarskiej, służb sanitarnych, wykaz personelu fachowego i "przedłożonego projektu".

Ponieważ WIF dał spółce na zebranie i dostarczenie dokumentów 7 dni, ta uznała, że okres jest niewystarczający i wniosła o zawieszenie postępowania z uwagi na konieczność zebrania pełnej dokumentacji, stanowiącej załączniki do wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki.

W odpowiedzi Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny zawiadomił spółkę o pozostawieniu jej wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej bez rozpoznania uznając, że wniosek nie został uzupełniony w zakreślonym przez organ terminie.

Wskazał w uzasadnieniu, że zawiesić można wyłącznie postępowanie, które zostało wszczęte, a w rozpoznawanej sprawie postępowanie, z uwagi na pozostawienie wniosku spółki bez rozpoznania, nie zostało wszczęte, a zatem nie może być zawieszone.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH