Wyrok dla lekarki, która błędnie podała lek

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-12-2015, 15:44

Wyrok dla lekarki, która błędnie podała lek

Na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy skazał w środę łódzki sąd 51-letnią lekarkę, którą łódzka prokuratura oskarżyła o nieumyślne spowodowanie śmierci kilkumiesięcznego chłopca. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

Do zdarzenia doszło na początku 2012 roku. W lutym do jednego z łódzkich szpitali na oddział intensywnej terapii i anestezjologii trafiła dwójka chłopców - bliźniaków. Chłopcy leczeni byli także onkologicznie.

Pod koniec marca jednemu z nich podawane były leki, w tym także związane z terapią onkologiczną. Jeden z tych leków, zgodnie z zaleceniami onkologów, należało zastosować dożylnie.

Oskarżona pomyłkowo zaaplikowała lek do rdzenia kręgowego. Według opinii biegłych tak podany lek stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta, ze względu na silne działanie neurotoksyczne.

U chłopca bardzo szybko wystąpiły patologiczne objawy neurologiczne. Natychmiast został przewieziony do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Nie udało się jednak zneutralizować działania leku i zapobiec skutkowi jego niewłaściwego podania.

Chłopiec zapadł w śpiączkę, był sztucznie utrzymywany przy życiu i całkowicie sparaliżowany. Zmarł w połowie czerwca. W ocenie biegłych istniał związek pomiędzy błędem lekarki, a śmiercią dziecka.

Oskarżona nie przyznała się do winy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH