Wyrok karny za udział w odwróconym łańcuchu dystrybucji

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl/ rynekaptek.pl   09-03-2015, 13:01

Wyrok karny za udział w odwróconym łańcuchu dystrybucji

Sąd Rejonowy w Gliwicach utrzymał wyrok sądu okręgowego i oddalił apelację farmaceutki, która została skaza na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu za udział w odwróconym łańcuchu dystrybucji.

Jak ustalił gliwicki Sąd Okręgowy, oskarżona farmaceutka jako właścicielka apteki oraz wspólnik innej apteki prowadzonej w formie spółki jawnej, podjęła działalność w zakresie prowadzenia hurtowni farmaceutycznej bez wymaganego zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego, poprzez sprzedaż produktów leczniczych do hurtowni farmaceutycznych oraz innych aptek, stanowiący obrót hurtowy.

Proceder trwał w okresie od marca 2010 roku do maja 2011 roku. Sąd wymierzył kobiecie karę łączną 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 40 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na kwotę 20 złotych. Karę pozbawienia wolności warunkowo zawieszono na okres próby w rozmiarze lat 2. Oskarżoną obciążono kosztami sądowymi.

Obrońca oskarżonej odwołał się od wyroku, zaskarżając orzeczenie w całości, zarzucając obrazę przepisów prawa materialnego, polegającą na naruszeniu art. 127 ustawy Prawo farmaceutyczne poprzez skazanie oskarżonej w oparciu o ten przepis, w sytuacji kiedy ze stanu faktycznego wynikało, że jej czyn nie zawierał znamion czynu zabronionego stypizowanego we wskazanym przepisie.

Zdaniem obrońcy kobiety, przepisy ustawy PF "nie zabraniają obrotu hurtowego lekami prowadzonego przez apteki, gdyż celem tej ustawy było jedynie uniknięcie zakładania aptek i hurtowni farmaceutyczne przez podmioty niewykwalifikowane w dziedzinie farmacji". Wniósł o zmianę wyroku i uniewinnienie oskarżonej od zarzucanych jej przestępstw, bądź też jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi I instancji.

Jednak Sąd Rejonowy uznał apelację za bezzasadną. "Oczywiście bezzasadne są również wywody skarżącego podnoszone w toku rozprawy odwoławczej związane z wpływem na ocenę prawną czynów oskarżonej ostatniej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, której dokonano ustawą z dnia 19 grudnia 2014 roku" - informuje sąd w uzasadnieniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH