Wyrok NSA: w aptekach można mierzyć ciśnienie

PRAWO

Autor: NSA, LJ/rynekaptek.pl   19-03-2012, 09:48

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego sankcjonuje możliwość dokonywania bezpłatnego pomiaru ciśnienia w aptece ogólnodostępnej i stwierdza nieważność decyzji organów administracji niższych instancji w tej sprawie.

Inspektor Farmaceutyczny oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny stanęły bowiem na stanowisku, że nie można dokonywać pomiaru ciśnienia tętniczego w aptece. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że organy I i II instancji wydały decyzje o usunięciu ciśnieniomierza z apteki bez podstawy prawnej i uchylił ich wyrok (NSA II GSK1365/10 z 11 stycznia 2012 roku).

Zdaniem NSA, apteka ogólnodostępna, jako placówka ochrony zdrowia, może posiadać ciśnieniomierz do dokonywania bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego przez jej klientów. Sąd uznał także, iż przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne nie stanowią podstawy prawnej zakazu wystawienia ciśnieniomierza do użytku klientom apteki.

"Dokonywanie bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego w aptece ogólnodostępnej (...) należy uznać za działanie w interesie publicznym, na rzecz ochrony zdrowia publicznego, nie jest zatem uzasadnione wprowadzanie w tym zakresie zakazów lub ograniczeń wolności gospodarczej" - informuje NSA.

Sąd nie znajduje również podstaw prawnych do wydania decyzji nakazujących usunięcie ciśnieniomierza z apteki przez organy inspekcji farmaceutycznej.

- Wyrok ma duże znaczenie praktyczne, nie tylko ze względu na tezy, ale też treść uzasadnienia. Sąd poczynił wiele ogólnych uwag, które można streścić, wskazując na to, czemu ma służyć dana działalność w aptece. Jeżeli będzie służyć ochronie zdrowia publicznego, to zdaniem NSA powinna być dopuszczona w aptece ogólnodostępnej - komentuje Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Jego zdaniem, należy jednak pamiętać o wielu innych ograniczeniach i nie traktować wyroku jako dopuszczenia wszelkiej działalności w aptece: - Uważam, że z jednej strony NSA podkreślił rolę i zadania farmaceuty w systemie ochrony zdrowia, ale z drugiej nałożył też na niego sporą odpowiedzialność.

Powstaje teraz pytanie, czy farmaceuta może tylko zmierzyć ciśnienie, czy też coś doradzić w ramach opieki farmaceutycznej. Kwestia ta nie stanowiła przedmiotu rozważań NSA, ale w uzasadnieniu wskazano na rosnącą rolę farmaceuty oraz dookreślano pojęcie opieki farmaceutycznej.

Wyrok NSA z pewnością jednak otwiera możliwości stosowania w aptece wielu bezpłatnych, nieinwazyjnych usług związanych z ochroną zdrowia publicznego.

Więcej: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH