Wyrok ws. 1%: pisemne uzasadnienie

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   29-01-2018, 13:12

Wyrok ws. 1%: pisemne uzasadnienie WSA wydał wyrok w sprawie przepisów antykoncentracyjnych (fot. archiwum)

Na stronie internetowej ukazało się pisemne uzasadnienie wyroku WSA w Warszawie w sprawie 1 procenta. Bezspornie połączenie dwóch spółek doprowadziło do przekroczenia limitu. Jednak sąd uznał, że decyzja WIF o cofnięciu zezwolenia była bezprawna.

Sprawa miała początek w 2013 roku, kiedy nastąpiło połączenie dwóch spółek prowadzących apteki.

Decyzją z marca 2014 roku Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny zmienił zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej poprzez wpisanie w miejsce dotychczasowego przedsiębiorcy nazwy spółki przejmującej.

W konsekwencji ta spółka stała się podmiotem, który prowadził więcej niż 1 procent aptek ogólnodostępnych na terenie województwa. W związku z powyższym Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w lipcu 2014 r. zawiadomił spółkę o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie cofnięcia zezwolenia i decyzją z grudnia 2014 roku, cofnął przedmiotowe zezwolenie.

Decyzję WIF podtrzymał Główny Inspektor Farmaceutyczny, wskazując, że zgodnie z art. 37ap ust. 1 u.P.f. organ zezwalający cofa zezwolenie, w przypadku gdy przedsiębiorca przestał spełniać warunki określone przepisami prawa, wymagane do wykonywania działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu. Jednym z takich warunków jest konieczność przestrzegania przepisów antykoncentracyjnych w zakresie ilości prowadzonych aptek ogólnodostępnych na terenie danego województwa.

Organ argumentował, że nie tylko przekroczenia progu antykoncentracyjnego przed wydaniem zezwolenia, ale również naruszenie go już po uzyskaniu zezwolenia stanowi podstawę obligatoryjnego cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, na podstawie art. 37ap ust. 1 u.P.f.

Sprawa trafiła ostatecznie do WSA w Warszawie. Ten uchylił zaskarżoną decyzję inspekcji farmaceutycznej.

W ocenie sądu, bezspornie, w wyniku przejęcia, skarżąca spółka stała się podmiotem prowadzącym na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH