Wysokie obroty, niskie podatki? To może budzić zainteresowanie

PRAWO

Autor: DZP, MF/ rynekaptek.pl   29-03-2016, 13:37

Wysokie obroty, niskie podatki? To może budzić zainteresowanie Kontrolerzy MF przyjrzą się działaniom niektórych firm

Istnieje niemałe ryzyko, że branża farmaceutyczna, zwłaszcza hurtownie produktów refundowanych, w tym producenckie, realizujące niskie marże sprzedaży, znajdą się na celowniku kontrolerów MF - ocenia prawnik.

W 2016 roku Minister Finansów zamierza przyjrzeć się cenom transferowym w podmiotach powiązanych.

Każda transakcja powinna odpowiadać naturalnym warunkom rynkowym – między innymi jej cena być zbliżona do ceny rynkowej. Jednak często w praktyce spółka-córka płaci spółce-matce (lub innej w grupie) za określone dobro lub usługę (na przykład korzystanie z logotypu czy usługę doradczą) znacznie wyższą kwotę niż wynosi jej wartość rynkowa.

Takie nierynkowe ceny nazywa się cenami transferowymi i zwykle służą tzw. optymalizacji podatkowej poprzez zmniejszenie podstawy opodatkowania w kraju w ramach ponadnarodowych korporacji. Na takiej praktyce traci budżet państwa, bo firma wykazuje fakturę w kosztach uzyskania przychodu, zmniejszając swoją podstawę opodatkowania i odprowadza do budżetu państwa mniejsze podatki. Działając w taki sposób przedsiębiorstwo narusza przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - informuje MF.

Natomiast w II kwartale 2016 r. zostaną przeprowadzone kontrole skoncentrowane na podmiotach, które w ubiegłych latach nie zapłaciły w ogóle podatku CIT, pomimo znacznej dynamiki przychodów.

- Działania Ministerstwa Finansów wydają się być istotne dla branży farmaceutycznej z dwóch powodów. Po pierwsze, Ministerstwo w pierwszej kolejności będzie celować swoje kontrole na podmioty płacące niskie podatki, lecz posiadające wysokie obroty. Po drugie, kontrole praktyk finansowych wewnątrz grup kapitałowych prowadzą m. in. do oceny warunków transakcji (w szczególności cen) między spółkami z grupy kapitałowej oraz pozostałych przepływów finansowych - komentuje mec. Maciej Żelewski, z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Dodaje: - Dla branży farmaceutycznej, zwłaszcza dla hurtowni produktów refundowanych – w tym producenckich – realizujących niskie marże sprzedaży, istnieje więc niemałe ryzyko, że takie hurtownie znajdą się na celowniku Ministerstwa.

Zauważa też, iż nie można wykluczyć, że wyniki takiego badania finansowego, odnoszące się również do stosowanych przez przedsiębiorców cen, zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia w celu weryfikacji zgodności działań z przepisami dotyczącymi sztywnych cen produktów refundowanych oraz wdrażania postanowień instrumentów dzielenia ryzyka, zawartych przez producentów leków.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH