Wysyłkowa sprzedaż leków: „nie” dla zwrotu dokonanych zakupów

PRAWO

Autor: sejm, msx/rynekaptek.pl   24-11-2014, 08:20

Wysyłkowa sprzedaż leków: „nie” dla zwrotu dokonanych zakupów Sprzedaż wysyłkowa leków

Z  dużej chmury mały deszcz, poseł Rajmund Miller (PO), zapowiadał, że na forum sejmowej Komisji Zdrowia postawi problem legalności sprzedaży internetowej leków. W trakcie posiedzenia tej komisji dyskutowano jedynie o zakazie zwrotu zakupionych w sieci leków.

„Produkty lecznicze, wydawane z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego w ramach wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych nie podlegają zwrotowi. Zakaz ten nie dotyczy produktu leczniczego, zwracanego aptece ogólnodostępnej lub punktowi aptecznemu z powodu wady jakościowej, niewłaściwego wydania lub sfałszowania produktu leczniczego”. Takie zmiany przegłosowali posłowie z Komisji Zdrowia, którzy dyskutowali  nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Obecnie sytuacja jest taka, że w przypadku zakupu przy tzw. okienku nie można zwrócić leku, a w przypadku zakupu na odległość nie ma takiej restrykcji.

Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia zapewniał przy okazji, że obowiązują wystarczające regulacje dotyczące warunków wysyłkowej sprzedaży leków OTC. Za jakość tego produktu odpowiada osoba, która organizuje wysyłkę a więc apteka, sprzedająca lek wysyłkowo. Jeżeli lek wymaga specjalnych warunków przechowywania to oczywiście takiego leku zwykłym transportem wysłać nie można –argumentował Igor Radziewicz-Winnicki.

Tomasz Latos (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia wyraził jednak wątpliwość co do skuteczności kontroli właściwego sposobu transportowania i przechowywania tych leków zwracanych, dla których należytej jakości - warunki te nie są obojętne.

Wśród posłów sejmowej Komisji Zdrowia pojawiły się głosy obaw co do systemu przewozu produktów zwracanych, jak i skrupulatności przedsiębiorców, którzy mogliby w sprzyjającej dla siebie sytuacji starać się omijać obowiązujące prawo kierowania leków zwracanych do utylizacji.

Więcej: www.sejm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH