Wysyłkowa sprzedaż leków tylko dla aptek i punktów aptecznych

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   02-07-2019, 12:28

Wysyłkowa sprzedaż leków tylko dla aptek i punktów aptecznych Prowadzenie sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, nie jest dopuszczalna przez inne placówki obrotu pozaaptecznego (w tym sklepy zielarsko – medyczne) fot. archiwum

Posłowie zapytali ministra zdrowia czy prowadzenie sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, o których mowa w art. 68 ust. 3 pkt 1 Prawa farmaceutycznego, jest dopuszczalne przez inne placówki obrotu pozaaptecznego, np. sklepy zielarsko-medyczne?

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne w art. 68 ust. 3 wprowadza możliwość sprzedaży wysyłkowej przez apteki i punkty apteczne produktów leczniczych wydawanych:

1) bez przepisu lekarza, z wyjątkiem produktów leczniczych, których wydawanie jest ograniczone wiekiem pacjenta;

2) z przepisu lekarza, gdy recepta została wystawiona w postaci elektronicznej, jeżeli produkty te zostały przepisane osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności.

Posłowie: Paweł Skutecki, Paweł Szramka, Maciej Masłowski, zapytali czy na podstawie tego przepisu możliwy jest internetowy obrót lekami przez placówki obrotu pozaaptecznego, np. sklepy zielarsko-medyczne?

- Obecne przepisy umożliwiają taką działalność jedynie placówkom, które uzyskały zezwolenie właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego na prowadzenie apteki ogólnodostępnej i/lub punktu aptecznego - odpowiada wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Tym samym prowadzenie sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, nie jest dopuszczalna przez inne placówki obrotu pozaaptecznego (w tym sklepy zielarsko – medyczne).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH