Wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych a obowiązki farmaceuty

PRAWO

Autor: Krystian Szulc ŚIA/ŁS/rynekaptek.pl   09-04-2015, 10:00

Wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych a obowiązki farmaceuty Krystian Szulc, radca prawny Ślaskiej Izby Aptekarskiej omawia rozporządzenie regulujące wysyłkową sprzedaż leków (fot. Fotolia/PTWP)

- Rozporządzenie w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wprowadziło do obowiązków farmaceuty, odpowiedzialnego za prawidłową realizację sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, obowiązek sprawdzenia i zabezpieczenia, aby do obrotu nie został wprowadzony sfałszowany produkt leczniczy – wyjaśnia Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Radca prawny ŚIA przypomina, że „Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych” opublikowano w Dz.U.2015 poz. 481 z 3 kwietnia 2015 r.

- Nowe rozporządzenie jest efektem zmiany prawa farmaceutycznego w zakresie przepisów normujących, jak ma wyglądać wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych oraz zmiany art. 68 prawa farmaceutycznego, gdzie dodano p. 3a zawierający nową delegację dla MZ w kwestii określenia w rozporządzeniu warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych – pisze w analizie opublikowanej na witrynie izby.

W ramach wysyłkowej sprzedaży leków apteka jest zobowiązana poinformowania pacjenta-konsumenta o możliwości zwrotu produktu tylko i wyłącznie w sposób określony w art. 96 ust. 6 ustawy prawo farmaceutyczne.

Krystian Szulc zwraca uwagę, że formularz zamówienia musi zawierać poza wskazanymi danymi identyfikującymi placówkę, również numer aktualnego zezwolenia na jej prowadzenie oraz musi być przechowywany przez okres 3 lat, licząc od pierwszego dnia roku kalendarzowego następującego, po roku w którym nastąpiło zamówienie.

Na stronie internetowej apteki musi się znaleźć informacja o siedzibie Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego oraz wiele innych informacji m.in.:  dane kontaktowe właściwego wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego, logo zawierające hiperłącze do rekordu w wykazie czy odesłanie do Krajowego Rejestru Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych, Punktów Aptecznych oraz Rejestru Udzielonych Zgód na Prowadzenie Aptek Szpitalnych i Zakładowych

- Na głównej stronie internetowej, na której produkty lecznicze są oferowane do wysyłkowej sprzedaży, zamieszcza się odnośnik do posiadanego zezwolenia na prowadzenie placówki, w formacie PDF – przypomina Krystian Szulc.

Bardzo istotne są obowiązki osoby odpowiedzialnej za wysyłkę (wyznacza ją przedsiębiorca, mgr farmacji lub technik z dwuletnim stażem). Nalży do nich sprawdzenie, czy sposób przygotowania wysyłki i warunki transportu produktów leczniczych zapewniają:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH