Z kosmetyków znikają mikrogranulki. Dlaczego?

PRAWO

Autor: KP Lewiatan/ rynekaptek.pl   15-06-2016, 13:22

Z kosmetyków znikają mikrogranulki. Dlaczego?

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Konfederacja Lewiatan zwracają się do Ministra Środowiska z apelem o zapewnienie, że przygotowywane w UE środki prawne dotyczące drobin mikroplastikowych zostaną przyjęte zgodnie z zasadami lepszego stanowienia prawa.

Projekt wniosków Rady zawiera w punkcie 14 wezwanie do wprowadzenia zakazu stosowania drobin mikroplastikowych do 2017 roku. Wśród wszystkich potencjalnych adresatów zakazu, sektor kosmetyczny jako jedyny został wskazany imiennie. Dokument zawiera wezwanie do niezwłocznej regulacji, choć jednocześnie odwołuje się do dobrowolnych środków (samoregulacji) zastosowanych przez niektóre sektory.

"Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Konfederacja Lewiatan wyrażają zaniepokojenie proponowanymi środkami prawnymi szczególnie, że sektor kosmetyczny już podjął działania samoregulacyjne w tym obszarze" - informuje Lewiatan.

Jakie to działania? Tam, gdzie istnieją substancje zamienne, sektor kosmetyczny podjął działania zmierzające do stopniowego wycofywania mikrogranulek z produktów zmywalnych, np. z peelingów.

W październiku 2015 r. Cosmetics Europe, a w efekcie Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego w Polsce, zaleciło wszystkim swoim członkom zaprzestanie do 2020 r. stosowania w spłukiwanych produktach kosmetycznych stałych, syntetycznych mikrogranulek używanych do usuwania martwego naskórka i oczyszczania, które nie ulegają biodegradacji w środowisku morskim.

Według raportów naukowych, mikrogranulki pochodzące z kosmetyków stanowią od 0,1 do 1,5% całkowitej ilości odpadów plastikowych.

Obie organizacje zwracają się do Ministra Środowiska o zapewnienie, że konkluzje Rady ds. Środowiska dotyczące planu działania UE w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym również podejście do mikroplastików, będą odzwierciedlały konieczność zastosowania całościowego podejścia do redukcji występowania w środowisku morskim makro- i mikroplastików.

Więcej: http://konfederacjalewiatan.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH