Z odpisem aktu małżeństwa po ellaOne?

PRAWO

Autor: Gazeta Prawna/ŁS/rynekaptek.pl   21-01-2015, 09:26

Z odpisem aktu małżeństwa po ellaOne? Kiedy farmaceuta przed wydaniem ellaOne powinien zobaczyć skrócony odpis aktu małżeństwa? (fot. Fotolia/PTWP)

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć nieletnim dostęp do pigułek ellaOne. Prawnicy zastanawiają się, czy dodatkowe regulacje są potrzebne.

Jak już informowaliśmy, specjalny zespół w Ministerstwie Zdrowia, wraz z Rządowym Centrum Legislacji ma przygotować propozycje regulacji, które zablokowałyby możliwość swobodnego nabywania pigułek „dzień po” przez osoby nieletnie. To jedne z działań rządu, które mają określić gwarancje bezpieczeństwa dla pacjentek oraz ograniczyć dostępności pigułki ellaOne dla nieletnich.

Na łamach „Gazety Prawnej” prawnicy zastanawiają się, czy to działania zasadne. Obecnie, zgodnie z kodeksem cywilnym osoby do 13. roku życia i tak nie posiadają zdolności do czynności prawnych, a pomiędzy 13. a 18. rokiem życia mają tę zdolność ograniczoną.

– Osoba do ukończenia 13 roku życia, nie ma zdolności prawnych w sprawach większego kalibru. To oznacza, że czynność dokonana przez niego jest bezwzględnie nieważna, bo zakup tabletki „dzień po” nie należy do kategorii drobnych spraw bieżących życia codziennego – tłumaczy „GP” prof. Joanna Haberko z katedry prawa cywilnego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Natomiast małoletni w przedziale wiekowym 13–18 lat, mogą zawrzeć umowę wykraczającą poza kategorię drobnych spraw tylko za zgodą (ewentualnie potwierdzeniem) przedstawiciela ustawowego.

Katarzyna Przyborowska, specjalizująca się w prawie medycznym, wskazuje na wątpliwości praktyczne. Zwraca uwagę, że w szczególnych przypadkach (za zgodą sądu) kobieta może po ukończeniu 16. roku życia wyjść za mąż. Równoznaczne jest to z uzyskaniem pełnej zdolności do czynności prawnej. - Skoro w myśl prawa jest wówczas pełnoletnia, to powinna mieć możliwość swobodnego zakupu pigułki „dzień po” – zaznacza Katarzyna Przyborowska.

Problem w tym, że dowody osobiste wydawane są nie tylko pełnoletnim, a w samym dokumencie brak informacji o stanie cywilnym. Oznacza, to, że farmaceuta przed wydaniem ellaOne powinien zobaczyć skrócony odpis aktu małżeństwa.

Więcej: Gazeta Prawna

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH