Za edukację zapłacą producenci suplementów?

PRAWO

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   12-07-2011, 06:05

Za edukację zapłacą producenci suplementów?

Mimo wymogu informowania GIS o wprowadzaniu na rynek danego suplementu diety, kwitnie handel preparatami zawierającymi zakazane substancje. Ilości takich preparatów znajdujących się w obrocie nie zna nikt.

W obawie przed niepożądanymi skutkami spożywania suplementów coraz donośniejsze stają się głosy o konieczności edukacji w tym zakresie. 

Parlament Europejski oficjalnie przyjął rozporządzenie w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Jednak od momentu opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej sporo wody upłynie zanim podawanie wartości energetycznej, zawartości tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, białka, cukru i soli w przeliczeniu na 100 g lub 100 ml (a dobrowolne - także w przeliczeniu na porcję) stanie się obowiązującym prawem.

Przedsiębiorstwom sektora spożywczego zagwarantowano aż trzy lata na dostosowanie
się do nowych zasad, zaś termin wprowadzenia informacji o wartości odżywczej produktu zostanie przedłużony o dodatkowe dwa lata.

Świadome zakupy
Ci producenci, którzy już przedstawiają na swoich wyrobach informację dotyczącą wartości odżywczej, będą mieli trzy lata na dostosowanie jej formy do nowych przepisów. Ustalono bowiem, że powinna być ona zamieszczana w formie czytelnej tabelki, przy czym czcionka dla obowiązkowych treści nie może być mniejsza niż 1,2 mm.
 

- Nowe przepisy maja zapewnić, że konsumenci będą lepiej poinformowani, co pomoże im w dokonywaniu świadomych wyborów podczas zakupów – uważa Renate Sommer, eurodeputowana Europejskiej Partii Ludowej, która kierowała negocjacjami z Radą UE. 
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH