Za prezentację leków trzeba wystawić medykom PIT-8C

PRAWO

Autor: NSA, ms / rynekaptek.pl   04-02-2015, 07:57

Za prezentację leków trzeba wystawić medykom PIT-8C

O ile firma, np. działająca na zlecenie podmiotów farmaceutycznych, zafunduje lekarzom udział w konferencjach, musi wystawić im PIT-8C (przychód z nieodpłatnych świadczeń) – wyrokował NSA

Szkolenia, konferencje i inne spotkania, podczas których lekarze zapoznają się z zaletami, oferowanych przez firmę farmaceutyczną, leków - stanowią dla uczestników takich imprez przychód z nieodpłatnych świadczeń, a w związku z tym należy wystawić im PIT-8C – uznali 27 stycznia 2015 r. sędziowie NSA.

Oczywiście tak jest, o ile koszty uczestnictwa w tego typu imprezach ponosi organizator imprezy. Taką decyzję podjął NSA.

Spółka, organizująca szkolenia dla lekarzy, przekonywała, iż nie można uznać medyków za uzyskujących bezpośrednie korzyści ze szkoleń, bo takie leżą po stronie pacjentów (o ile lekarz wypisze im dobry lek).

Sędziowie uznali, że szkolenia i konferencje przynoszą medykom konkretne korzyści. Skoro lekarzy nie wiąże ze spółką i producentem leków stosunek pracy, ani stosunek cywilnoprawny - to powstaje u nich przychód z innych źródeł. Zobowiązał tym samym firmę występująca w sądzie do wystawiania lekarzom PIT-8C.

sygn. akt II FSK 3132/12

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH