Za szybko i bez konsultacji

PRAWO

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   28-02-2018, 15:08

Za szybko i bez konsultacji Obecni na Komisji Zdrowia posłowie chcieli dowiedzieć się jednak, co sprawiło, że tak ważny projekt nie przeszedł konsultacji społecznych (fot. archiwum)

Brak konsultacji społecznych w trakcie prac nad rządowym projektem ustawy w związku z wprowadzeniem e-recepty, zbyt szybkie tempo procedowania, to tylko niektóre wątpliwości, jakie wyrazili posłowie wobec projektu na posiedzeniu Komisji Zdrowia (28 lutego).

Obecny na komisji Podsekretarz Stanu MZ, Janusz Cieszyński zaznaczył, że procedowany projekt przewiduje szereg zmian legislacyjnych, z których niewątpliwie najważniejsza to przeprowadzenie pilotażu e-recepty w ramach projektu P-1.

Jak podkreślił jest to sztandarowe przedsięwzięcie Ministerstwa Zdrowia w ramach cyfryzacji systemu.

Dodał też, że projekt przewiduje wprowadzenie możliwości podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym przede wszystkim e-recepty przez lekarza, umożliwia wystawiania e-recept podczas konsultacji telemedycznych.

Przewiduje też uszczelnienie systemu przez obowiązek składania oświadczenia przez podmioty lecznicze, iż w ramach zapotrzebowania realizowane są zamówienia wyłącznie wykorzystywane do działalności leczniczej. Ostatnia kwestia, którą uwzględnia projekt, dotyczy zasad refundacji produktów leczniczych wydawanych na e-recepty.

Obecni na Komisji Zdrowia posłowie chcieli dowiedzieć się jednak, co sprawiło, że tak ważny projekt nie przeszedł konsultacji społecznych, a dodatkowo jego ścieżka legislacji została mocno przyspieszona.

- Dlaczego tak ważny projekt jak cyfryzacja recept jest tak pilnie procedowany. Wiemy już dziś, że został on wpisany do drugiego czytania na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu - pytał Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

Z kolei Elżbieta Gelert (PO) podkreśliła, że nie zauważa w tym projekcie, aby pielęgniarki uprawnione do wypisywania recept, miały też możliwość wypisywania ich w formie elektronicznej na równi z lekarzami.

Wiceminister zdrowia Cieszyński wyjaśnił, że wprawdzie wspomniany projekt sam w sobie nie był konsultowany społecznie, jednak znaczne jego zakresy powtarzają się we wcześniej procedowanej ustawie - prawo farmaceutyczne, które przeszło szeroką konsultację społeczną. Dodatkowo zaznaczył, że MZ planuje obszerne konsultacje po przejściu pilotażu e-recepty. Dodał również, że wprawdzie pielęgniarki nie będą mieć dostępu do certyfikatu ZUS-u, ponieważ on został tak opracowany, żeby objąć wszystkich 150 tys. lekarzy, ale...

- Są dwie alternatywne metody podpisywania e-recepty, które mogą być wykorzystywane przez np. uprawnione pielęgniarki. To jest po pierwsze podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym, a po drugie - bezpłatnie udostępniany przez administrację - profil zaufany - wyjaśnił wiceminister Cieszynski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH