Zaburzenia psychiczne u pracownika – kiedy pracodawca powinien zareagować?

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   08-01-2018, 15:34

Zaburzenia psychiczne u pracownika – kiedy pracodawca powinien zareagować? Pracodawca nie może samodzielnie skierować podwładnego na badanie psychiatryczne (Fot. Archiwum)

Większość problemów psychicznych pozwala na wykonywanie pracy, jednak stres, depresja czy nerwice mają realny wpływ na funkcjonowanie firm. Kiedy pracodawca powinien zareagować, widząc zaburzenia podwładnego? - wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna.

 W pierwszym półroczu 2016 roku Polacy wzięli 9,5 mln dni wolnych od pracy w powodu zaburzeń psychicznych, co stanowi niemal 70 proc. więcej niż w tym samym czasie 2010 roku.

Kiedy pracodawca powinien zareagować, widząc zaburzenia podwładnego?

- Pracodawca powinien zdecydować się na interwencję, jeśli zauważy, że zachowanie pracownika odbiega od normy – zarówno w sensie pozytywnym, jak i negatywnym. A więc, jeżeli taka osoba nagle zaczyna pracować 10 razy więcej, wyrabia 150 proc. normy sprzedażowej, czy zarywa noce w biurze bez wyraźnej przyczyny, pracodawca powinien zacząć się niepokoić - tłumaczy Joanna Gutral, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Dodaje, że pracownik sam może sobie nie zdawać sprawy, że problem jest widoczny. Dlatego pracodawca podejrzewający, że pracownik ma problemy psychiczne, powinien zainterweniować i wysłać go na ogólne badanie lekarskie.

Z kolei jak podkreśla mecenas Bogusław Kapłon z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, pracodawca nie może zmusić pracownika, aby poddał się badaniom lekarskim z powodu problemów psychicznych. - Sądy traktują problemy psychiczne czy alkoholowe pracowników jako ich prywatną sprawę. Dopiero, gdy zachowanie pracownika ma ewidentny wpływ na pracę, sprawa może zostać skierowana do lekarza medycyny pracy - zaznacza. 

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE